Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbinden 6 cm'lik kitle çıkarıldı

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı şikayetiyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine müracaat eden 52 yaşındaki Emine Sezer'in kalbinden 6 santimetrelik kitle çıkartıldı.

Giriş Tarihi: 9.10.2014 10:59 Güncelleme Tarihi: 9.10.2014 10:59

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sezer'in kendilerine çarpıntı ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğunu belirterek, "Bu durumdaki bazı hastalar, kansızlık, yorgunluk ve halsizlik şikayetleriyle doktora başvurabiliyor. Bu şikayetler bizim için önemli. Bu tür hastalıkların tanısı ve cerrahisi de kolay" şeklinde konuştu.

Hastayı kalbinde kitle bulunduğu için ameliyata aldıklarını anlatan Erdem, "Kitle, 'sol karıncık' dediğimiz bölgedeydi. Buradaki kitlelerin yüzde 75'inin sebebi iyi huylu oluyor. Ameliyat sonrası çıkartılan 6 santimetrelik kitle, 'sol kulakçık' dediğimiz bölümü neredeyse doldurmak üzereydi. Allah'tan hiçbir sıkıntı olmadı. Çıkarılan kitle patolojiye gönderildi, sonucunu bekliyoruz" diye konuştu.

Erdem, kitleden kopabilecek küçük parçaların beyne kadar gidebileceğine dikkati çekerek, bunun tıkanıklığa yol açarak ölüme sebebiyet verebileceğini dile getirdi.

Kalpteki kitlelerin bayanlarda erkeklere göre 3 kat fazla görüldüğünü belirten Erdem, "Bunun çeşitli nedenleri var. Ayrıca, bu tür hastalıkların ameliyattan sonra tekrarlama olasılığı yüzde 7'dir. Ameliyatta tümörü köküyle çıkartıyoruz, 'tekrarlamasın' diye ama bunun tekrarlama riski var. Erkeklerde görülen tümörlerin ailesel olma riski daha yüksek. Erkeklerde kalp tümörü varsa ailelerin de kendilerini kontrol ettirmesinde fayda var" ifadesini kullandı.

Sezer de ağrılar nedeniyle bir haftadır hareket edemediğini kaydederek, "Bir odadan diğerine gidemiyordum. Bunun için hastaneye başvurdum ve ameliyatın ardından şu an çok iyiyim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbinden 6 cm'lik kitle çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN