Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyot eksikliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Normal büyüme, gelişme ile beyin ve vücut işlevleri için mutlak gerekli bir element olan iyot yetersizliğinin, pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Giriş Tarihi: 15.10.2014 10:44
İyot eksikliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

İyot kullanımı ve etkinliği hakkında halkı bilgilendirmek için 21 Ekim, Küresel İyot Eksikliği Günü olarak kutlanıyor. Uzmanlar, iyot eksikliğinden kaynaklı hastalıklardan korunmak için de iyotlu tuz tüketiminin büyük önem taşıdığını kaydediyorlar.

Tuzun dengeli kullanımının önemini vurgulamak için "Hayatın Dengesi" mottosu ile çalışan Estuz da, sağlıklı bir neslin gelişimi açısından iyotlu tuz kullanımının önemi konusunda bilinç düzeyinin artırılması gerektiğini ifade ediyor.

Estuz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Özdemir, tuzun dengeli kullanımının şart olduğunun altını çizerek, Türkiye'de iyotlu tuzun kullanımının yaygınlaşması gerektiğini ifade etti. Özdemir, "İyot, insan vücudunda çok az bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan önemli bir mineraldir. Türkiye'de besinlerin yetiştiği toprak ve sudaki iyot yetersizliği nedeniyle kişilerin günlük iyot ihtiyaçlarını karşılamaları için iyotlu tuz kullanmaları gerekmektedir" görüşünü kaydetti.

740 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre günlük gereksinim olan iyot yeterince alınamadığı için 740 milyon insan iyot yetersizliği hastalıklarından etkileniyor. Tahminlere göre, her yıl doğan yaklaşık 40 milyon çocuk, annelerinin diyetinde yeterince iyot olmadığından farklı ölçülerde zihinsel gerilik riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bunun engellenmesine yönelik olarak bireylerin günlük iyot ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunların çözümü için tuzun iyotla zenginleştirilmesi yoluna gidiliyor. Bu yöntemle, ülkemiz çocuklarını tehdit eden iyot yetersizliğine bağlı hastalıklar, yetersiz gelişme gibi sorunların önlenmesi amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyot eksikliği hastalıklara davetiye çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN