Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Epilepsi hastaları kendilerini saklıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde (İEÜ) yapılan bir çalışmada, yetişkin epilepsi hastalarının yüzde 48,6'sının hastalıklarını başkalarından gizlediği belirlendi.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 10:31
Epilepsi hastaları kendilerini saklıyor

Üniversiteden yapılan açıklamada, Türkiye'de epilepsi hastalarının kendilerini toplumdan gizlemeyi tercih ettiği ifade edildi. İEÜ Psikoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen "Türk Epilepsi Hastalarında Stigmatizasyon, Epilepsiye Dair Kaygılar ve Aşırı Koruyuculuk" başlıklı çalışmada, hastaların durumlarını başkalarından saklamayı seçtiği ve durumlarından utandıkları ortaya çıktı.

İEÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuran Aydemir yönetiminde İEÜ Psikoloji Bölümü Mezunları Gözde Yıldız, Büşra Kaya ve Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Baklan'ın katıldığı çalışmada, 146 yetişkin epilepsi hastası olan bireye ulaşıldı. Çalışmada, katılımcıların yüzde 47,9'unda utanma (stigma), yüzde 48,6'sında hastalıklarını başkalarından gizleme ve yüzde 46,6'sında da aşırı koruyuculuğa maruz kalma sıklığı yaşadıkları belirlendi.

"TOPLUM ACIYOR, HASTA UTANIYOR"

Çalışmayı değerlendiren İEÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydemir, katılımcıların yüzde 57,5'inin kadın, yüzde 55,5'inin bekar olduğunu belirterek, "Türkiye'de epilepsi hastalarına yönelik bir acıma durumu var. Kadınların evlenmesinin önünde engel oluşturuyor. Epilepsi hastası erkeklerde sorun ise, askerlik yapamamalarından duydukları rahatsızlık. Bu durum ülkemizin batısında bir sorun teşkil etmiyor ancak hasta Anadolu'da yaşıyorsa bu durumdan utanabiliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Epilepsi hastaları kendilerini saklıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN