Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Bakanı'ndan ebola virüsü açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'daki ebola virüsü şüphesine ilişkin, “Yanılmıyorsam 5'inci vaka oldu. Hepsine sıtma teşhisi konuldu ama tedavisi konusunda bir tedavi henüz tıp alanında olmadığı için tedbir konusunu öncelikliyoruz. Tedbirleri azami en üst düzeyde tutuyoruz dedi.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 15:08 Güncelleme Tarihi: 16.10.2014 17:46
Sağlık Bakanı'ndan ebola virüsü açıklaması

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İran Tedavi ve Tıp Eğitimi Bakanı Seyyid Hassan Qazizadeh Hashemi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulün ardından Müezzinoğlu, düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Sağlık Bakanlığı olarak ebola virüsü ile ilgili aldıkları ek önlemler olup olmadığını sorması üzerine Bakan Müezzinoğlu, "Ebola dünyayı da tehdit edecek bir noktaya geldi. Bu virüse karşı henüz bir aşı ne yazık ki üretime geçmedi. Dolayısıyla alınabilecek tedbirlerin de çok sınırlı olduğunu dünya da, Dünya Sağlık Örgütü de biliyor. Burada önemli olan uyarıcı ve erken tedbirleri alabilmek. Bulaşıcılığı kontrol altında tutabilmek. Türkiye olarak yaklaşık 4 aydır özellikle salgının olduğu bölgelerden ve geliş gidişlerde gerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun, gerekse o bölgelerden değişik amaçlı ki bunların son dönemde okullar açıldığı için söylüyorum, eğitim amaçlı olsun tüm gelen gidenleri gerek bilgilendirme, gerekse onların en ufak bir sağlık sorunu veya risk taşımaları konusunda son derece duyarlı, uçağa bindiği andan itibaren takip eden ve bunu sistematik yapan belki de dünyada bu anlamda duyarlılığı en üst düzeyde tutan ülkeyiz diye konuştu.

"YANILMIYORSAM 5'İNCİ VAKA OLDU, HEPSİNE SITMA TEŞHİSİ KONULDU

Dün basına yansıyan İstanbul'daki ebola virüsü şüphesine değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Yanılmıyorsam 5'inci vaka oldu. Hepsine sıtma teşhisi konuldu ama tedavisi konusunda bir tedavi henüz tıp alanında olmadığı için tedbir konusunu öncelikliyoruz. Tedbirleri azami en üst düzeyde tutuyoruz. Toplumda bir paniğe vesile olmadan özellikle bizim Bakanlık ve THY olsun diğer iletişim, ulaşım konularındaki bütün alanları yoğun bir şekilde takip ediyoruz. Vatandaşları ve kendi vatandaşlarımızı veya oradan gelenleri bilgilendirme konusunda da 4 aydır her türlü bilgilendirmeyi yapıyoruz. Şuanda ülkemiz adına panik yapacak, halkı ileri bir teyakkuza sürükleyecek durumda değiliz.

"ŞUANDA O ANLAMDA İLÇELERİ GENİŞLETECEK, GENİŞLETMEMİZİ GEREKTİRECEK BİR RİSK DURUMU BİZE YANSITILMADI

İstanbul'da 6 ilçede yapılan çocuk felci aşısının Türkiye'de yayılıp yayılmayacağı sorusuna Bakan Müezzinoğlu, "Geçtiğimiz yıl Kasım, Aralık aylarında özellikle sınır bölgemizde, güney sınır bölgemizde, Urfa, Antep, Adana, Kilis o bölgelerde iki periyodik olarak aşı yaptık. Geçtiğimiz Mayıs ayında da yine bizim Bilim Kurulumuz İstanbul'da 6 ilçede de aşılanma yapılmasında yarar olacağı kararı verildi. Biz yanılmıyorsam Mayıs, Haziran'da İstanbul'da 6 ilçemizde aşı yaptık. Onun ikinci periyodunu şimdi yapıyoruz. Buradaki karar Sağlık Bakanlığı'nın değil, buradaki karar Bilim Kurullarımız risk alanlarını, ebola sorusunda olduğu gibi bu tür bulaşıcı hastalıklarda alınması gereken tedbirleri devamlı bizim bilim kurullarımız takip ediyor. Bu bilim kurullarından bize gösterilen yol haritasına göre de biz adımları atıyoruz. Şuanda o anlamda ilçeleri genişletecek, genişletmemizi gerektirecek bir risk durumu bize yansıtılmadı. Dolayısıyla bu 6 ilçemizde ikinci periyot aşısı yapıyoruz yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanı'ndan ebola virüsü açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN