Gebelikte diyabet anneden bebeğe geçiyor

EndoBridge 2014: Dünyanın hormon ve metabolizma hastalıkları köprüsü bir kez daha Türkiye’de kuruldu.

Giriş Tarihi: 2.11.2014 15:20 Güncelleme Tarihi: 3.11.2014 13:21
Gebelikte diyabet anneden bebeğe geçiyor
Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yildiz, "Gebelikte diyabet Anneden bebeğe geçiyor" diyerek anne adaylarını mutlaka test yapmaları için uyardı.

EndoBridge 2014'de her biri kendi alanlarında uluslararası tanı ve tedavi kılavuzlarına katkıda bulunan 30'u aşkın bilim insanı, interaktif olgu tartışmaları ile diyabet ve lipid bozuklukları dahil endokrinolojinin tüm problemlerini ele aldı.

Gebelikte diyabetin anneden bebege geçtigine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Annenin gebelik şekeri yükselmesiyle bebegin de kilolu ve diyabet olma riskinin arttığını belirtti.

BEBEKLERDE RİSK 3 KAT

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri olarak da görev yapan Yıldız, " Amerika Diabeter Care de bu yıl yapılan araştırmada, 421 anne ve bebege bakılarak yapılan araştırmada annede gebelik diyabetinin olması, bebeğe de yansıdığı ortaya çırkmıştır. Hatta bebekte risk 3 kat daha artmaktadır. Yapılan test ve ölçümlerle diyabet bir annenin bebeginin kilosu, bel çevresi kalınlığı, yağ oranı çocuğun diyabet olması demektir. Diyabet, ergenlik ve gebelik döneminde giderek hısla artmaktadır. Bu nedenle de hamilelik ve öncesinde anne ve bebeğin sağılığı açısından mutlaka şeker yüklemesi yapılarak test yapılması gerekir.

İNSÜLIN DIRENCI ERGENLIK VE GEBELIKTE ARTI

İnsülin direncinin Ergenlik ve Gebelikte artığını belirten Prof.Dr.Yıldız "bu nedenle gebelik öncesi ve gebelikte mutlaka test yapılmalı . Gebelikte şeker yükleme testi asla ve asla tehlikeli değil. Şeker zehir değildir. Bir bireyin şeker hastası olup olmadığını anlamak için bu testin yapılması önemli. Bireylerde risk faktörüne gore 3 yılda bir kez test yapılmalıdır. Bireylerde şeker tanısını erken teşhis etmek için yapılacak tek yol bu. 3 yılda bir yapılan test de asla zehir değildir." Dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte diyabet anneden bebeğe geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN