Kanser kayıt sistemi geliştirilecek

Sağlık Bakanlığı, kanserin izlenmesi için yürütülen kanser kayıt sistemini geliştirecek, bunun için uygun yazılım altyapısını oluşturacak ve pasif kanser kayıtçılığı yapılan illerde aktif kanser kayıtçılığına geçilmesini sağlayacak.

Giriş Tarihi: 5.11.2014 15:04
Kanser kayıt sistemi geliştirilecek

Hükümetin 2015 yılı programında yer alan bilgiye göre, Türkiye'de en sık görülen kanser hastalıklarının taramaları yaygınlaştırılacak ve kanser hastalığının izlenmesi ve yönetimi için kanser kayıt sistemi geliştirilecek.

Vatandaşların taramalara katılmaları için farkındalığı artıracak kampanyalar düzenlenecek ve kanser taramalarının aile hekimliğine uyumu sağlanacak. Kanser kayıt sistemi için uygun yazılım altyapısı oluşturulacak.

Pasif kanser kayıtçılığı yapılan illerde aktif kanser kayıtçılığına geçilecek, kanser kayıtlarının toplanması konusunda sağlık personelinde farkındalık yaratılacak.

Veri ve kanıta dayalı sağlık politikalarını geliştirmek amacıyla uluslararası karşılaştırmalara imkan verecek standart ve kalitede verilerin üretilmesinin sağlanacağı programa göre, ayrıca birinci basamak sağlık hizmetlerinde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek.

BESLENME DOSTU OKUL SAYISI ARTIRILACAK

Programda yer alan sağlıklı yaşam ve hareketlilik kapsamında da obezite ve diyabetin önlenmesine yönelik farkındalık artırılacak ve okul çağı çocuklarına yönelik sağlıklı beslenme programları yürütülecek.

Bu kapsamda öncelikle beslenme dostu okul sayısı artırılacak, Okul Sütü Programı sürdürülecek, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye teşvik edici kampanyalar düzenlenecek. Tüm bunlar, eğitim materyalleri geliştirilecek, yazılı ve görsel medya aracılığı ile farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser kayıt sistemi geliştirilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN