Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat

Hepatit, bilinçsiz ilaç tüketimi, protein tozlarının kullanımı ve yanlış beslenmenin karaciğer yetmezliğine götüren nedenler arasında.

Giriş Tarihi: 6.11.2014 14:00 Güncelleme Tarihi: 6.11.2014 14:01
Bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat
Prof.Dr. Yalçın Polat, "Ülkemizde yaklaşık 8-10 bin kişi karaciğer yetmezliği ile mücadele ediyor ve bu hastaların önemli bir kısmı yeterli takip ve tedaviler uygulanmadığı için hayatını kaybedebiliyor'' dedi.

Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, 3-9 Kasım'ın 'Organ ve Doku Bağışı Haftası' olduğunu, hatırlatarak organ bağışının önemine dikkat çekti. Prof.Dr. Polat, Sağlık Bakanlığı'nın 2014 verilerine göre 21 bin 767 böbrek, 2 bin 132 karaciğer, 537 kalp, 250 pankreas, 38 akciğer, 4 kalp kapağı, 1 ince bağırsak hastasının kadavradan nakil olmak için beklediğini, bir o kadar da listeye kayıtlı olmayan hasta bulunduğunu söyledi.

Prof.Dr. Polat Türkiye'de bugüne kadar toplam 31 bin 783 organ nakli yapıldığını; bu nakillerin 8 bin 666'sının kadavradan, 23 bin 117'sinin ise canlı vericiden gerçekleştirildiğini hatırlattı.

YAŞAMIN DEVAMI İÇİN KARACİĞER SAĞLIĞI ŞART


Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan karaciğerin; metabolizmanın beyni, aynı zamanda vücudun fabrikası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yalçın Polat, ''Karaciğer 500'ün üzerinde biyokimyasal işlem yapmaktadır. Vücutta birçok önemli görevi yerine getiren karaciğerin sağlığını korumak organizmanın hayatiyetini devam ettirmesi için oldukça önemlidir'' diye konuştu.

BİLİNÇSİZ İLAÇ TÜKETİMİ KARACİĞERİ VURUYOR


Prof. Dr. Polat, akut karaciğer yetmezliğinin, daha önce karaciğer rahatsızlığı olmadığı bilinen bir kişide aniden gelişen bir klinik tablo olduğunu kaydederek, "Bu süreç çok tehlikelidir ve ölüme yol açabilir. Bir takım ilaçları bilinçsizce kullanmak, toksik maddeler, mantar zehirlenmeleri, nedeni bilinmeyen bazı durumlar, spor ve diyet için kullanılan protein ekstreleri (protein, tozları, ilaçlar) kişinin akut karaciğer yetmezliğine girmesine sebep olabilir'' dedi.

Sağlığın korunmasına dikkat çeken Prof.Dr. Polat, "Hepatit A ve B aşılarınızı yaptırın. Hijyenik şartlarınızı sağlayın. Bilinçsiz ilaç tüketiminden kaçının. Mantar tüketimine dikkat edin. Spor ve zayıflama için protein ekstresi ve ilaç kullanmayın. Alkol tüketimini sınırlandırın. Fazla kiloluysanız diyetinizi uzman kontrolünde uygulayın. Kendi yaşam koçunuz olun. Sağlıklı beslenin ve düzenli spor yapın'' önerilerinde bulundu.

Kaynak: DHA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz ilaç tüketimine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN