Anne sütünün içeriğini bebeğin ihtiyaçları belirler

Anne sütü ilk altı ay bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu eşşiz besinin içeriği tamamen bebeğin ihtiyaçlarına göre oluşur. Araştırmalar; erken doğmuş bebekle, zamanında doğmuş bebeğin annelerinin sütleri arasında fark olduğunu gösteriyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Anne sütünün içeriğini bebeğin ihtiyaçları belirler
Her annenin hayali bebeğini emzirebilmektir çünkü anne sütü; bebeğin özellikle ilk altı ayında bütün ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahiptir. Anne sütünün içeriği ve miktarı; tamamen bebeğin ayına ve ihtiyaçlarına göre oluşur. Bileşimi anneden anneye göre değişir. Yapılan araştırmalar; erken doğmuş bir bebek ile zamanında doğmuş bir bebeğin annelerinin sütleri arasında fark olduğunu gösteriyor. Doğumdan hemen sonra ilk üç gün içinde gelen kolostrumun özel bir yapısı var. Çinko, sodyum, potasyum, büyüme faktörleri ve enfeksiyonlardan koruyan antikorlar bakımından çok zengin olan kolostrumun hazmı da kolay. Bu ilk süt, bebek için çok önemli. Kolostrumun yapısı her gün biraz daha değişerek 7-15 gün sonra normal anne sütü yapısı kazanır.

ANNE SÜTÜNÜN YAPISI
Olgun sütün yüzde 88'i su, yüzde 55'i yağ, yüzde 37'si karbonhidrat ve yüzde 8'i proteindir. t Karbonhidrat: Anne sütündeki baş karbonhidrat; laktozdur. Sütün kalorisinin yüzde 40'ını sağlar ve enerji verdiği gibi bağırsaklarda kötü bakteri üremesini önleyen asitik bir ortam yaratır. Bağırsaklardaki iyi bağırsak bakterilerinin oluşumunu da hızlandırır. Laktoz merkezi sinir sisteminin de gelişmesini sağlar. Ayrıca kalsiumun emilimini hızlandırarak kemik gelişimini destekler. t Yağlar: Anne sütü sağlıklı yağların doğru orantısına sahiptir. Bu önemli temel yağ asitleri; myelin membranın (sinirlerin etrafındaki koruyucu kılıf) oluşmasını sağlar. Bebeklerin beyinlerinin gelişmesi için kolesterole ihtiyaçları var. Anne sütü, kolesterol açısından da inek sütü ve mamalara oranla daha zengin. Yağlar anne sütünün en değişken bileşenidir; anneden anneye, bebeğin yaşına, hatta günün saatine göre bile değişir. Yağlar sütteki kalorinin yüzde 50'sini oluşturur. Anne sütünde bulunan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri; bebeğin beyninin ve görme fonksiyonunun gelişimi için çok önemlidir. Yağlar, hücrelerin dış yüzeylerinin yapısını oluşturup yağda eriyen vitamin ve hormonları taşıyıcı işlevi görürler.

GAZ VE HAZIMSIZLIĞA YOL AÇMAZ
t Protein: Olgun sütte, kolostrumdakinden daha az protein bulunur. Zamanla bu oran daha da azalır. Ancak biyolojik değeri çok yüksek olduğu için, 6 aya kadar bebeğin ihtiyacının tamamını karşılar. Anne sütündeki proteinler naif yapıda, özel ve sadece anne sütünde bulunabilir niteliktedir. Anne sütündeki proteinlerin bebeğin bağırsaklarından geçişi kolay çünkü bu protein insan yavrusunun hazmına çok uygun. Bebeği zorlamaz ve gaz problemi yaşatmaz. Oysa ki süt formüllerindeki protein, her ne kadar bebeğin hazmına uygun hale getirilse de inek sütü proteini kalın ve kaba yapıdadır, emilimi zordur ve bebeğin bağırsaklarında gaz ağrılarına, hazımsızlığa yol açabilir. t Su ve tuz: Emen bebeklere ayrıca su içirilmesine gerek yoktur. Çünkü anne sütünün yüzde 88'i sudan oluşur ve sudaki tüm mineralleri içerir. Eğer bebek, verilen suyu reddetmeden içiyorsa, anne sütü yeterli değil demektir. İlerleyen günlerde, olgun süt geldiği zaman, emzirmeye ilk başlandığında gelen önsüt suludur ve bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm su, bu ön sütten karşılanır. Emzirmenin sonuna doğru gelen süt ise yağ açısından zengindir ve bebeğin tam doymasını ve kilo almasını sağlar.

ENFEKSİYONA KARŞI KORUR
t Vitaminler: Anne sütünün doğal bir vitamin dengesi vardır. A, B, C ve E vitaminlerini içerir. Anne sütündeki kolesterol ayrıca D vitamini de içerir ancak bu bebeğe yeterli gelmeyebilir. Kış aylarında çocuk doktoru ağızdan D vitamini önerebilir. Bunun yanısıra güneş de çok iyi bir D vitamini kaynağıdır. Güneşli günlerde bebeğinize güneş banyosu (yaz aylarında kısa süreli ve ışınların dik olmadığı sabah 10.00'a kadar, akşam ise 16.00'dan sonra) yaptırmalısınız. Anne sütündeki vitaminler ve enzimler bebekte iltihabi olayların gelişimini de engeller.

EMEN BEBEĞİN AĞIZ YAPISI SAĞLIKLI OLUR
Anne sütündeki bileşenler, bebeğin bağışıklık sistemini de düzenler ve içindeki immünogloblinler bebeği mikroorganizmalara karşı korur.
Emzirme süresi uzadığında bakterilere karşı koruyucu etkisi olan lizozim düzeyi de artar. Anne sütündeki kazein ise; mikroorganizmaların bebeğin mide, bağırsak ve solunum yoluna tutulmasını engeller.
Anne sütünde 20'ye yakın tanımlanmış aktif enzim bulunur. Mamalar ise enzim içermez.
Anne sütünün besleyici ve enfeksiyonlardan koruyucu özelliğinin yanında, vücudun biyolojik işlevlerini düzenleyici etkisi de vardır. Sindirim ve solunum yolları başta olmak üzere çok sayıda organın gelişimini sağlar.
Bebek emerken biberona göre yüzde 60 daha fazla enerji harcar. Anne sütü emen bebekler ağız, dil, çene, damak ve gırtlak kaslarını kullandıklarından, düzgün bir ağız yapısına sahip olur.

Emzirmede 12 altın kural
1- Bebek ilk doğduğunda onu çok uzun süre emzirirseniz göğüs uçlarınız morarır, şişer ve ertesi gün bebeğinizi hiç emziremeyecek hale gelebilirsiniz.
2- Bebek emerken meme ucunuzun tamamı bebeğin ağzının içinde olmalıdır.
3- Göğüs uçlarınızı yalnızca su ile temizleyin. Temizliği sadece ihtiyaç varsa yapın; sürekli silmek doğal koruyucu özelliğini bozar.
4- Bebeğinizin emme performansını mutlaka değerlendirin; çok kuvvetli emen ve hiç memeyi bırakmak istemeyen bir bebek ise daha ilk gün göğüs uçlarınızı yaralayabilir.
5- Çok kuvvetli ve uzun emmek isteyen bebeklere 10 dakika sınırı konulmalı. Meme 10 dakikalık aralıklarla değiştirilmeli.
6- Bebek emebilmek için meme ucunu damakla dili arasına sıkıştırabilmelidir. Oysa biberonla beslenme bebek için çok daha kolaydır, tek başına çene hareketleri biberondaki mamayı tüketebilmesi için yeterlidir. Bu nedenle bebeğe emmeyi öğrenene kadar biberon verilmemeli.
7- İlk emzirmelerde bebek aşırı ağlayabilir, uykuya dalabilir, ağzındakileri yutmayabilir ya da nasıl emmesi gerektiğini bilmeyebilir; moralinizi bozmayın.
8- Anne sütü ile bebeği beslemede en doğal yöntem olmasına rağmen emzirme ve emmenin, anne ile bebeğin beraber öğrendiği bir süreç olduğunu unutmayın.
9- Emerken şapırtı sesi duyulması ya da yanakların içeri çekilmesi genellikle bebeğin yalnızca meme ucunu emdiğini ve ağzıyla yeterince meme dokusunu kavramamış olduğunu gösterir.
10- Eğer bebek memeyi düzgün olarak kavramışsa, emzirme ne kadar uzun sürerse sürsün meme ucu zedelenmez.
11- Bebek memeyi emerken, onu çekerek göğüsten almaya çalışmayın. Küçük parmağınızı ağzının kenarına koyarak dikkatini dağıtmaya çalışın.
12- Bebeklerin doğdukları ilk günlerde emme düzeni kurmaya çalışmayın. İlk günlerde düzen; düzensizliktir. Bebek sık sık emmek ister. Bu emme isteği açlıkla ilgili değil; rahatlamak içindir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne sütünün içeriğini bebeğin ihtiyaçları belirler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN