Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar da felsefe öğreniyor

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Çocuklar da felsefe öğreniyor

Çocuk yaşta felsefeyle tanışmak küçüklerin kendileriyle daha barışık ama bir o kadar da sorgulayan bireyler olmasını sağlıyor. Problem çözme yetenekleri de artıyor

Amerika, İngiltere ve pek çok Avrupa ülkesinde müfredatta olan ve uygulanan 'Çocuklarla Felsefe' İstanbul'da da iki özel okul tarafından kullanılıyor. Çocukların IQ'larını geliştiren, sorgulayan ve duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayan felsefe dersleri, Londra'da bu işin eğitimini almış ve master yapmış olan Ezgi Emel tarafından veriliyor. Ezgi Emel, çocuklarla felsefe derslerinin onlara kattıklarını anlattı:
Benim çocuklarla yaptığım felsefe dersinde asıl amaçladığım şey; çocuklara özgür düşünmelerini, farklı düşünmelerini, kendi kararlarını alabilmelerini, problem çözebilmelerini sağlamak. Bunların hepsi zaten onlarda var olan şeyler ama biz hayat döngüsü içine girdiğimizde bunları yavaş yavaş kaybediyoruz.
Yaptığı seçimleri bilinçli yapmasını, farklılıkları görmesini, kabullenmeyi, çok kültürlülüğü, global vatandaş olmayı, hayatın kabuğunu kırmayı ya da zaten kırık olan kabuğu kaybetmemelerini sağlamaya çalışıyorum.
Çocuklarla felsefe dersi, 6 yaşından 13 yaşına kadar yapılabilir. Tabii yaş gruplarına göre yaptığımız aktiviteler değişiyor. Dersler haftada bir kez, bir saat sürüyor.
Küçük çocuklar henüz soyut kavramlarla tanışmadıkları için onlarla kitaplar okuyoruz ya da aktiviteler yapıyoruz. Bir kitabı okuduğumuz zaman iyi karakter-kötü karakter demiyoruz. Buna tartışarak kendileri karar veriyorlar.
Ben aslında onlarla bir tartışma modeli elde ediyorum, onlara bir şey öğretmiyorum. Moderatörlük yapıyorum, onlar tartışıyorlar. Zaten o kadar içgüdüsel gelişiyor ki; çok meraklılar, çok daha fazla fikirleri var.
Burada önemli olan şey, kişisel olarak algılamadan bir şeyleri tartışabilmek ve bunu zevkle yapabilmek.

IQ'YU YÜKSELTTİĞİ KANITLANMIŞ
'Çocuklarla Felsefe' İngiltere'de müfredatta olan bir ders. Yapılan araştırmalarda IQ'yu ve algısal problem çözme yeteneğini yükselttiği yapılan testlerle kanıtlanmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar da felsefe öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN