Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbet ı körüklüyor

Gerontolog Semra Altınışık, Almanya'da yaşayan Türklerin Almanlara oranla daha fazla hastalığına yakalandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 10:03 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 11:03
Gurbet demansı körüklüyor
Gerontolog (Yaşlılık Hastalıkları Bilimcisi) Semra Altınışık, Almanya'da yaşayan Türklerin göçmenliğin getirdiği zorluklar nedeniyle Almanlara oranla daha fazla hastalığına yakalandığını söyledi. Altınışık "gurbet sendromu"nun demansı körüklediğini belirtti.

TÜRKLER 10 YIL ERKEN YAŞLANIYOR


Münih'teki Schwabing Kliniği'nde Türkçe konferans veren Gerontolog Semra Altınışık, Türklerin Almanlara oranla 10 yıl daha erken yaşlandığını vurguladı. Altınışık, "Vardiyalı çalışma, zorlu işlerde çalışma ve yabancı düşmanlığına maruz kalma gibi olumsuz koşullar Türklerin demansa yakalanma olasılığını arttırmaktadır" dedi.

Neuperlach Kliniği'nde görevli Semra Altınışık, Almanya'da 1,4 milyon demans hastası olduğunu belirterek, "Almanya'da yaşayan yaklaşık 200 bin civarında 60 yaş üzeri Türk var. Maalesef özellikle yurttaşlarımız arasında önümüzdeki yıllarda demans hastası insan sayısında büyük artış beklenmektedir. Hastalık ileri yaşlarda unutkanlıklarla başlıyor. Hafıza bozuklukları, yönelim bozukluğu, konuşma bozukluğu ve yemek yapmak, alışveriş gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar gibi belirtileri var" diye konuştu.

EVLERDE RADYASYON TEHLİKESİ

BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbet demansı körüklüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN