Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş hastalıklarının başı: ''

Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Aytaç Bacınoğlu, nın hastalıklara sebep olduğunu, temizlenmesinin ise kesinlikle zararlı olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.11.2014 16:03
Diş hastalıklarının başı: 'Diş taşı'
Diş hastalıklarından bir tanesi olan ağızda hastalıklara sebep olarak dişlerin kaybedilmesi riskini oluşturuyor. Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Aytaç Bacınoğlu, diş taşının neden oluştuğu, hastalığın ilerleyen aşamalarında nelere yol açabileceği ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Diş taşlarının dişlerin iyi fırçalanmamasından kaynaklandığını belirten Bacınoğlu, dişte biriken bakterilerin diş taşına neden olduğunu söyledi.

"DİŞ TAŞI HİJYEN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR"

Diş taşının oluşum ve tedavi sürçleri hakkında açıklama yapan Bacınoğlu, "Diş taşlarının oluşumunun en büyük sebebi hijyen eksikliğidir. Daha çok ağızda oluşan tartar denilen oluşumlar sonucu ortaya çıkar, ancak bunlar önlenebilir durumlardır. Bu durum iyi bir temizlik ve fırçalama ile diş taşları önlenebilir. Bazı hastalıklarla diş taşları oluşabilir ama istisna durumlardır bunlar. Ama genelde diş taşları iyi fırçalama ile oluşmaz. Genelde fırçalıyorum ancak diş taşı oluyor diyenler var. O zaman fırçalamada bir eksiklik vardır. Yöntem yanlışlığı vardır. Bunları diş hekimlerinden öğrenebilirler. Diş taşı oluştuktan sonra yapılacak tek şey diş taşının temizlenmesidir ve diş taşının temizlenmesinde hiçbir sakınca yoktur" dedi.

"DİŞ TAŞI DİŞ KAYBINA SEBEP OLUYOR"

Diş taşının temizlenme aşamasında dişlere zarar verilmemesi gerektiğini ifade eden Aytaç Bacınoğlu, "Diş temizlenirken diş minesine zarar vermemeye dikkat edilmesi gerekiyor. Bilinçsizce vatandaşlarımız diş temizleme olayını yapmamaları gerekiyor. Ayrıca diş taşlarının sebep olduğu hastalıklar var. Bunlar gingivitis ve periyodontisis dediğimiz iki çeşit hastalık. Gingivitis diş etlerinin intihabı, periyodontisis ise dişlerin etrafındaki kemik dokuda daha ilerlemiş diş taşı sonucunda ortaya çıkıyor ve diş kaybına sebep oluyor. Gingivitis herken teşhisle belirlenip diş temizlenirse periyodontis hastalığını yani diş kaybını önlemiş oluruz. Eğer tedavi uygulanmazsa diş kaybına ve dişin etrafındaki kemik kaybına neden olabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş hastalıklarının başı: 'Diş taşı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN