Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağlı ciltler için bakım programı

Cildiniz daha parlak görünüyorsa ve alın, burun, çene kısmınızda yağlı bir dokunuz varsa, cildiniz yağlı demektir. Normal ciltlere uygulanandan daha güçlü bir temizleyici ile bu sorunu aşabilirsiniz

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Yağlı ciltler için bakım programı
Yağlı ciltlerde gözenekler belirgindir. Cilt daha parlak görünür ve özellikle alın, burun ve çene kısmının yağlı bir dokusu vardır. Cilt soğuk ve rüzgara karşı çok dayanıklıdır ancak sıcak havalarda yağdan parlar. Sürdüğünüz fondöten birkaç saat içerisinde kaybolur veya kullandığınız nemlendirici veya losyonlar çok zor emilir. Yağlı cilt, sağlıksız cilt demek değildir. Keseler içerisindeki yağ bezleri genetik olarak hormonal etkilere karşı tepki vermek üzere programlanmıştır. Artan sebum üretimi can sıkıcıdır çünkü ciltte parlayan bir görünüme sebep olur. Yağlı cilt nemli olarak algılansa da gerekli yapısal lipitlerden mahrum kalabilir. Bu sebeple bu kürün temel amaçlarından biri, cildin su rezervlerini artıran doğal nemlendiricilerini kaybetmeden yağlı görünümden kurtulmaktır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yüzeydeki yağı arındırmak için normal-karma ciltlere tavsiye edilenlerden biraz daha güçlü bir temizleyici kullanmalısınız. Aynı şekilde toniğiniz de daha güçlü olmalıdır. Cildinize iyi geliyorsa, belirli günlerde hidroksi asit içeren temizleyiciler kullanarak daha soyucu etkili işlemler uygulayabilirsiniz.

BOL SEBZE VE MEYVE YİYİN
Cildiniz toniğin sağladığı nemi henüz korurken, dış etkenlerin sebep olduğu serbest radikallerle savaşmak için antioksidan desteği uygulayın. Antioksidan uygulamasının birkaç dakika cilde nüfuz etmesini bekleyin ve bu serbest radikal savaşçılarını hafif ve vitaminle zenginleştirilmiş bir nemlendirici ile yerlerine sabitleyin. Güneşten korunmak için yağsız bir güneş koruyucuya ihtiyacınız olacak. Akşamları sadece; sivilceye neden olan faktörleri elimine etmeyen, aynı zamanda retinol gibi kolajen artırıcıları, soyucu ve nemlendirici içerikleri bir arada barındıran bütünlemesine bir akne tedavi ürünü kullanmalısınız. Ara sıra sivilce problemi yaşıyorsanız, daha lokal bir akne kurutucu kullanabilirsiniz. Sadece yapısal lipitler ve yumuşatıcı bitkisel özler içeren bir nemlendirici kullanarak tedavi ve onarım adımına geçebilirsiniz. Geceleri çok yoğun bir nemlendiriciye ihtiyacınız kalmaz. Son olarak, gün içerisinde diyetinizde sağlıklı besinler bulundurun. Bolca taze sebze ve meyve tüketin. Kızartma veya fast food gibi sağlıksız, yağ seviyesi yüksek yiyecekler yemekten kaçının.

AKNE PROBLEMİYLE SAVAŞIN
Yağlı bir cilde sahip olabilirsiniz ancak akne problemi yaşamayabilirsiniz. Akne problemi, cilt tipi gözetmeksiniz ortaya çıkabilir. Bu neden eğer akne problemi yaşıyorsanız, kendi cilt tipinize yönelik bakımın yanı sıra, bu probleme yönelik bir cilt bakımı rutini de uygulamalısınız. En etkili akne ürünleri, sorunun farklı kısımlarını ele alacak şekilde değişik içeriklerin karışımından elde edilir. Mesela alfa hidroksi asitler, gözenekleri kapayan ölü deri hücrelerini yok eder. Beta hidroksi asit ve salisilik asit; yine ölü hücrelerin yok edilmesine destek verir ve bunun yanı sıra iyileşmeyi de sağlar. Cilt tipinize göre günde en az bir kere hidroksi asit içeren bir temizleyici kullanabilirsiniz. Akne yüzünden meydana gelen enflamasyon sonucu ortaya çıkan ve ayrıca dış etkenlere bağlı gelişen serbest radikalleri etkisiz hale getiren C vitamini gündüz tedavisinin yanında aşırı bakteri oluşumundan kurtulmak için antiseptik içeren tedavi ürünleri kullanmanız da gerekebilir.

ANTİBİYOTİKLERE İHTİYACINIZ OLABİLİR
Akne sorununuz, sağlıklı bir beslenme diyetine ve stresten uzak bir yaşam şekline rağmen olumlu yanıt vermezse bir doktora başvurmalısınız. Gözenek içinde ya da tüy kökünde başlayan akne zincirini kırmak için dahili ya da yüzeysel uygulanan antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz size uygun bir reçete ile bu sorunu çözebilir. Bazı kadınlarda doğum kontrol hapları hormon dengesizliklerini ortadan kaldırabilir. Elbette hayatınızdaki stresi azaltmayı öğrenmenin de yardımı olacaktır.

MATLAŞTIRICI BİR KORUYUCU KULLANIN
Cildiniz çok tahriş olmuşsa çinko ve yatıştırıcı allantoine gibi içeriklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Güneşten korunmak için nemlendiricinizin mutlaka güneş koruyucu içerdiğine emin olun. Matlaştırıcı etkili bir güneş koruyucu seçerek cildinizdeki yağlı dokuyu minimize edebilirsiniz. Akşamları aynı akne tedavi ürününü kullanmalı ve hafif yoğunlukta bir nemlendirici ile devam etmelisiniz. Gerektiğinde daha aktif lezyonlar için daha güçlü akne jelleri kullanabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağlı ciltler için bakım programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN