Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk adımlarını 10 yaşında attı

Giriş Tarihi: 29.11.2014 14:22
İlk adımlarını 10 yaşında attı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, dünyaya gelmesinin hemen ardından erken doğumun da etkisiyle serebral palsi (beyin felci) hastalığına yakalanan, ayağındaki çarpıklık nedeniyle yürüyemeyen Armağan Efe Barut (10), ailesinin sevgisi ve fizik tedaviyle ilk adımlarını atmaya başladı.

Süleyman ve Mine Barut çiftinin, 2004 yılında İstanbul'da ikiz bebeği dünyaya geldi.

Mine Barut'un hamileliğinin 32'nci haftasında yaşama "merhaba" diyen ikizler, sağlık sorunları yaşamaya başladı. Bebeklerden biri ilk günlerde yaşamını yitirirken Armağan Efe, yaşam mücadelesini sürdürdü.

Armağan Efe, "doğum öncesi, sırası veya sonrasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden dolayı oluşan tablo" diye tanımlanan serebral palsiye yakalandı. Çocuk ve ailesi, çok zor günler yaşadı. Bacaklarının çarpık olması nedeniyle 10 yaşına kadar yürüyemeyen Armağan Efe, çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çekti.

Ailesinin, sevgisini hiç azaltmadığı çocuk, doktorların yaşaması ve yürümesi için çok zor olduğunu ifade etmesine rağmen umudunu kaybetmedi, ameliyat, fizik tedavi, anne ve babasının desteğiyle hayata yeniden tutundu. Armağan Efe, güçlüklerle geçen yıllarının ardından yürümeye hatta babasıyla top oynamaya başladı.

"DOKTORLAR, EFE'NİN 6-7 YAŞINA KADAR YAŞAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ"

Süleyman Barut, bu tür hastalıklarda ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu anlattı. Hastaların, hastanelerde ne kadar tedavi görürse görsün, evindeki yaşamının çok önemli olduğunu vurgulayan Barut, şöyle konuştu:

"Efe'ye ne kadar ilgi gösterdiysek, o kadar iyiye gitti. Doktorlar, Efe'nin 6-7 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledi. Biz de umudumuzu kaybetmeye başlamıştık. Oğlumuz bizi şaşırtmaya başladı. Biz de onun iyiye gitmesi için yoğun bir çalışma içine girdik. Doktorlarımızın öngördüğü fizik tedavi yöntemlerini uygulamanın yanı sıra aile sevgimizi hiç aksatmadan oğlumuza verdik. Şimdi çok şükür, desteğimizle yürüyebiliyor ve konuşabiliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk adımlarını 10 yaşında attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN