Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa…

Kolik, yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Kesin nedeni tam olarak saptanamayan kolik sebebiyle bebekler, gün içerisinde saatlerce ağlayarak ebeveynlerine zor anlar yaşayabiliyor.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 11:30
Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa…
Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Demir yenidoğan bebekte kolik ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

SİGARA BEBEĞİN SAATLERCE AĞLAMASINA YOL AÇABİLİR

Kolik, kesin nedeni bilinmemekle birlikte bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olgunlaşmaması ya da gelişmekte olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca annenin sigara içmesi, yaşının ileri oluşu ve ilk bebek olma durumu diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır. İnek sütü protein alerjisi ve diğer alerjiler de kolik konusunda suçlanmaktadır.

DURDURULAMAYAN AĞLAMA KOLİĞİN ANA BELİRTİSİ

Koliğin ana belirtisi ağlama krizleridir. 3 ayın altındaki bir bebekte adeta durdurulamayan ağlama krizleri günde en az üç saat sürebilir. Bu tablo, haftada üç gün ve ayda üç haftaya yayılmaktadır. Genelde bu bebekler, akşam saatlerinde ve hemen hemen aynı saatlerde ağlarlar. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, karınları belirgin olarak şiştir ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Bazen kendilerini arkaya doğru atar gibi bazen ellerini yumruk yaparak bazen de bacaklarını tekme atar gibi hareketler yaparak ağlayabilirler.

TEDAVİYE ANNE VE BEBEĞİN BESLENME PROGRAMINDAN BAŞLANMALI

Kolik, genelde 4. aya doğru düzelir. Tedavisi içinse birçok alternatif bulunmaktadır ancak bunlar tüm bebeklerde aynı oranda etkili olmamaktadır. Tedavi seçeneklerinin ana başlıkları şu şekilde sıralanabilir;
- Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin diyetinin düzenlenmesi,
- Mama ile beslenen bebeklerde uygun mamaların seçilmesi,
- İlaç tedavisi (Gerekmedikçe kullanılmamalı veya endikasyon iyi konulmalı)
- Probiyotikler (Faydalı bazı bakterilerin kullanılmasıdır)
- Bitki özleri
- Kayropraktik tedavi
- Masaj

AĞLAYAN BEBEĞE "KOLİK" TANISINI DOKTOR KOYMALI

Kolik, bebeklerde kalıcı bir hasara yol açmaz. Ancak infantil kolik tarzında ağlama krizleri olan bebekler, en az bir kez doktor muayenesinden geçmeli ve başka bir hastalık nedeni ile ağlamadıkları kanıtlanmalıdır. Bazen tek bir doktorun dediğiyle yetinmeyen aileler, bebeklerini hastane hastane gezdirmekte ve bu süreç bebeği daha çok yıpratmaktadır. Bebekte kilo alamama, halsizlik (emmeme), kusma, ishal, ateş, isteksizlik veya kabızlık yoksa genelde herhangi bir tetkike gerek yoktur.

BEBEĞİNİZ AĞLAMA KRİZİNE GİRDİYSE…

- Mümkün olduğunca sakin olun, gerilmeyin.
- Güler yüzle bebekle göz teması kurmaya çalışın.
- Bebeğinizi bağrınıza basarak karnını ısıtın. Bunu ütü ile ısıtılmış bez ya da ısıtma pedleri ile de yapabilirsiniz.
- Bulunduğunuz odada sakinleştirici müzikler açın.
- Bebek emziği kullanın.
- Rezene ve nane gibi bitki çayları içirmeyi deneyin.
- Su ve süpürge sesi bazı bebeklerin hoşuna gidebilir, unutmayın.
- Son seçenek olarak bebekle birlikte ufak bir araba yolculuğuna çıkın.
Kolik bir hastalık değildir. Bu, bebek gelişiminin ana aşamalarından birisidir. Bebeğin doktor kontrolünden sonra herhangi bir hastalığı olmadığı biliniyorsa bu konu ile ilgili süreçler sabırla ve sükunetle yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN