Omuriliği hasar görenler için umut vadeden gelişme

Amerikalı bilim adamları, omurilikteki sinirlerin tekrar büyümesini sağlayarak omurilikteki yaraları tedavi eden ilaç geliştirdi.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 16:10
Omuriliği hasar görenler için umut vadeden gelişme

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, laboratuvar ortamında fareler üzerinde denenen ilaç, hareket kabiliyetinin bir dereceye kadar yeniden kazanılmasına ve mesanenin kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

Ohio'daki Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, herhangi bir kazanın ardından omurilikte oluşan yara dokusunun iyileşme sürecini engellediğini ortaya çıkardı. Yara dokusundan salgılanan proteinlerin "yapıştırıcı" işlevi görerek sinir hücrelerinin büyümesini önlediğini keşfeden araştırmacılar, deri altına enjekte ettikleri kimyasal maddenin omurilikten geçerek proteinlerin yapıştırıcı işlevini ortadan kaldırmasını sağladı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Jerry Silver, ilacı denedikleri 26 fareden 21'inin hareket kabiliyetini bir ölçüye kadar geri kazandığını söyledi.

"Gördüklerimiz son derece şaşırtıcı. Bazı fareler, sanki hiç yaralanmamış gibi oldu" diyen Silver, ilacın insanlar için kullanılmadan önce kedi ,köpek gibi daha büyük hayvanlar üzerinde deneneceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Omuriliği hasar görenler için umut vadeden gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN