Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğum yapan kadın HIV'li çıktı, herkes teste koştu

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde doğum yapan bir kadında HIV tespit edilince tüm hastalar test yaptırdı.

Giriş Tarihi: 5.12.2014 13:52
Doğum yapan kadın HIV'li çıktı, herkes teste koştu
Diyarbakır'da sezaryenle doğum yapan bir kadında HIV virüsü tespit edildi. Hastanede büyük bir telaş yaşandı. Diyarbakır'da geçen 10 Eylül'de Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde sezaryenle doğum yapan bir kadında HIV virüsü tespit edildi. Bu nedenle hastaya müdahale eden sağlık personeli panik yaşadı. Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Murat Kanğın, hastaya doğrudan ve dolaylı müdahale eden 29 sağlık personeline talepleri üzerine test yapıldığını; bunlardan 14'ünün ilk ve doğrulama testlerinin negatif çıktığını, diğerlerinin sonuçlarının ise beklendiğini belirtildi.

Bu hastalıklar konusunda personelin sürekli eğitime tabi tutulduğunu belirten Dr. Kanğın, ayrıca tedavi sırasında yaralanma veya kan sıçraması söz konusu olursa, bunun bildirilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti. Dr. Kanğın, "Bu hastayla ilgili ameliyat sırasında bize herhangi bir yaralanma bilgisi sunulmadı. Kan sıçraması gibi bir durum yaşanmamış ve böyle bir olay da enfeksiyon komitesine bildirilmemiş" dedi.

Dr. Kanğın şöyle devam etti: "Bu hastanın konfirmasyon testi pozitif gelince zaten Sağlık Müdürlüğü ile bir kod üzerinden yazıştık. Çünkü, hastanın adı bile verilmiyor bu konuda mevzuat var. Bir kod üzerinden hastanın takibi yapılmaya başlanıyor. Olayda sonra bir kadın doğum uzmanımız hastane yönetimine bir dilekçe veriyor. Böyle bir olay yaşanmış diyor. Hemşire arkadaşlarımız da bunu duyunca haliyle huzursuzlanıyorlar. Bizim de bu konudan bilgimiz olunca kurum dışından bir incelemeciye bunu incelettireceğiz dedik. Başka bir hastaneden enfeksiyon hastalıkları uzmanı bir arkadaş bu durumu inceliyor. Aynı zamanda soruşturma konusu şu anda, eksiklik var mı? Bildirimler ve mevzuat tekrar gözden geçiriliyor eğer varsa eksik bir konu bunun ortaya çıkmasını sağlayacağız."

BEBEĞİN DURUMU BELLİ DEĞİL


Bu arada HIV'li kadının dünyaya getirdiği cinsiyeti açıklanmayan bebekten alınan numunelerin de teste gönderildiği ve sonuçlarının belli olmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum yapan kadın HIV'li çıktı, herkes teste koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN