'Detoks şehir efsanesi vücuda bir yararı yok'

Giriş Tarihi: 8.12.2014
'Detoks şehir efsanesi vücuda bir yararı yok'

İngiliz uzmanlara göre, toksinleri attığı söylenen detoks ürünleri işlevsiz... Spor ve doğru beslenme toksinleri atmak için yeterli

İngiliz Guardian gazetesi son yıllarda çok yaygın uygulanan detoksun, "vücuttaki zararlı maddeleri temizlemek ve organları yenilemek gibi bir işlevi olmadığını" yazdı. "Detoks, size bir şey satmak için uydurulmuş sahte bir tıp konseptidir" diyen uzmanların görüşlerine yer verilen çarpıcı makalede, vücuttaki toksinlerden arınmanın sadece diyet ve sporla mümkün olduğu belirtiliyor. Tıp merkezlerinde sunulan detoks kürlerinin fast food ve alkolün yoğun olduğu bir beslenme tarzının iç organlarda oluşturduğu zararları telafi edemeyeceği de ifade ediliyor.

İKİ TİP DETOKS VAR
İngiltere' deki Exeter Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Edzard Ernst ise detoksa şu sözlerle farklı bir bakış açısı getiriyor: "İki tip detoks vardır: Biri saygıdeğerdir, diğeri değildir. Saygıdeğer olan tıp merkezlerinde hayati tehlikesi bulunan uyuşturucu bağımlılarına yapılır. Diğeri ise toksinleri temizlemek için şarlatanlar ve sahte doktorlar tarafından yapılır."

ORGANLARIN GÖREVİ

Vücutta biriken toksinlerin vücut tarafından zaten atıldığını belirten Prof. Ernst, toksinlerin atılmadığı durumda sağlık durumunun kötüleşeceği ve ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor. "Sağlıklı bir vücudun toksinlerden arınmak için böbrekler, karaciğer, cilt ve akciğerleri vardır. Detoks denilen tedavi yöntemleriyle zaten mükemmel çalışan bir sistemi daha iyi hâle getiremezsiniz" diyen Ernst, detoksun iddia edilen işlevden uzak olduğunu belirtiyor. Detoks ürünlerinin yeme ve soluma yoluyla vücuda giren "toksin" adlı zararlı maddelerden kurtulmayı sağladığı iddia ediliyor. Ancak bu toksinlerin ne olduğu, detoks ürünü satan 'uzmanlar' tarafından belirtilmiyor. Ürün kullanmadan önce ve sonra, tüketicinin vücudundaki toksin miktarını ölçememesi de bu ürünlerin bilimsellikten uzak olduğunu gösteriyor.

TIBBİ TEDAVİ DEĞİL PAZARLAMA YÖNTEMİ
İngiltere'de halkın bilimsel gelişmeler hakkında aydınlanması için çalışan "Sense About Science" vakfı, ülkede satılan 15 detoks ve diyet ürünü üreticisinden ürünlerinin bilimsel dayanağı hakkında bilgi istemişti. Ancak hiçbiri doyurucu yanıt verememişti. Uzmanlara göre, "toksinlerden arındırmak vaadi" detoks ürünlerini satmak için kullanılan bir pazarlama stratejisi...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Detoks şehir efsanesi vücuda bir yararı yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN