Dünya literatüründe 8. hasta

Fethiye’de yaşayan Hanife Sağ, kalbinde ceviz büyüklüğünde tiroid dokusu oluştuğunu öğrendi. Dünya tıp literatüründe sadece 7 vakada görülen bu doku gitgide büyüyerek, kalpten akciğere giden damarın tıkanmasına ve ani ölüme neden olabilirdi.

Giriş Tarihi: 8.12.2014 12:30 Güncelleme Tarihi: 8.12.2014 12:47
Dünya literatüründe 8. hasta
Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Gürhan Günay tarafından teşhis edilen ve Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa Kar tarafından ameliyat edilen 37 yaşındaki Hanife Sağ, sağlığına kavuştu.

Uz. Dr. Gürhan Günay pozisyona bağlı olarak nefes darlığı ve bayılma şikayetleriyle kendilerine başvuran Hanife Sağ'ın kalbinin sağ boşluğunda, sağ ventriküler çıkış yoluna doğru yaklaşık 3,5 * 2,5 cm çapında ceviz büyüklüğünde bir kitle tespit ettiklerini belirtti. Hanife Sağ'ın Dünya literatüründe böyle bir kitle görülen 8'inci hasta olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Günay, tiroid dokusunun bulunmaması gereken bir yer olan kalpte oluşmasının ve bu şekilde büyümesinin nadir görülen bir olgu olduğunun altını çizdi.

DİYABETTE KORKUTAN ARTIŞ

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN BUNLARI TÜKETİN

ANJİYO YAPILARAK AMELİYATA KARAR VERİLDİ

Hanife Sağ'a anjiyo yapıldığını belirten Uz. Dr. Gürhan Günay, "Anjiyo yapmamız gerekiyordu. Çünkü kitlede damarlanma olup olmadığını; kitlenin herhangi bir yerden kan alıp almadığını bilmemiz önemliydi. Normal saptanan anjiyografi sonucunda kitlenin çıkartılmasına karar verdik" dedi.

BAŞARILI AMELİYATLA KİTLE ÇIKARILDI

Ameliyatla kitleyi çıkaran ekibin başındaki isim Op. Dr. Mustafa Kar, operasyonun TEE (Transözofageal Ekokardiyografi) eşliğinde yapıldığını söyledi. Böylelikle kitle çıkartıldığında sağ ve sol kalbi ayıran duvarda herhangi bir zarar oluşmadığının görülebildiğini anlatan Op. Dr. Kar, "Bu tür ameliyatların en büyük riski kitlenin alınmasının kalp yaralanmasına neden olarak kalp bütünlüğünün bozulmasıdır. Ayrıca kalbin ileti sistemi de yaralanabilir. Bu da hastayı kalıcı kalp piline mahkum bırakabilir. Ancak Hanife Sağ'ın ameliyatı başarılı bir şekilde bu tür komplikasyonlar oluşmadan tamamlanabildi" diye konuştu.

YENİDEN DOĞDUM

"Baygın gibi uyuyordum. Uyanmayacak gibi yatıyordum" sözleriyle kendisini hastaneye götüren şikayetleri anlatan Sağ, bu kitlenin sürekli bayılacakmış hissiyle yaşamasına neden olduğunu söyledi. Sağ, "Uzun bir süre hayati tehlike altında yaşadığımı öğrenmem benim için büyük şok oldu. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya literatüründe 8. hasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN