Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda orta kulak iltihabına dikkat!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Bekir Sivri, çocuklarda özellikle üç yaşa kadar en sık teşhis edilen hastalığın orta kulak iltihabı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 10.12.2014 15:03 Güncelleme Tarihi: 10.12.2014 15:15
Çocuklarda orta kulak iltihabına dikkat!
Op.Dr.Bekir Sivri, "Yedi yaşa kadar çocukların en az yüzde 90'ı bir kere geçirirken, yüzde 75'i 3 veya daha fazla kere orta kulak iltihabı geçirmektedir. Orta kulak iltihabı iyi tedavi edilmediğinde oluşturduğu işitme kaybı çocukta öğrenme kapasitesi azalmasına ve konuşma gecikmesine hatta beyin zarı iltihabı, menenjit gibi hastalıklara yol açabileceği için önemlidir" dedi.

En yüksek risk grubunun doğumdan 2 yaşına gelinceye kadar geçen süreyi kapsadığına dikkati çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Bekir Sivri, ''Çoçuk, yeni doğan bebek, immünolojik gelişimini tamamlamadığı için enfeksiyona açıktır. Anatomi ve fizyolojinin tam olgunlaşmaması, beslenme ve yaşam koşulları gibi çevresel faktörler de etkilidir'' diye konuştu.

Çocuklarda orta kulak iltihaplarının daha sık görülme nedeninin orta kulak ile burun boşluğu arasında uzanan orta kulağın havalanmasını sağlayan ve hava basıncını dengeleyen östaki borusun daha kısa ve düz olması olduğunu dile getiren Op.Dr.Bekir Sivri "Bu sebeple, ağızdan ve burundan giren mikroplar kolayca orta kulağa ulaşabilir. Çocuklarda orta kulak iltihaplarını kolaylaştıran etkenler, bebeklerin yatay pozisyonda beslenmesi, kreş, anaokulu gibi kalabalık yerlerde bulunma, sigara dumanına maruz kalma ve alerjik yapıda olmasıdır.

KIL DÖNMESİNE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT EDİN

Çocuklar kışın daha fazla hasta olurlar, çünkü hava soğuk olduğu için zamanlarının büyük çoğunluğunun okulda, kreşte, iç ortamlarda geçir, birbirleri ile daha fazla yakın temasta kalır. Ayrıca düşük nem oranı ve ısıtılmış kuru ortam burun mukozasını kurutur; bu durum da çocukları soğuk algınlığına yol açan mikroplara karşı daha hassas hale getirmektedir" dedi.

Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda; östaki borusunun tıkanması ve ödemlenmesi sonucunda, orta kulakta kalan mikropla kirlenmiş sıvı, iltihaba neden olabidiğini anlatan Op.Dr.Bekir Sivri daha sonra şunları kaydetti; "Derdini anlatabilecek yaşta olan çocuklar kulaklarının ağrıdığını, hasta olduklarını belirtir. Ancak, daha ufak yaşta olan çocuklarda genellikle huzursuzluk hali, ağlama hali, ateş yüksekliği, kusma ve ishal görülebilir. Bu şikayetler geceleri artabilir. Bebekler bazen kulaklarını tutar ya da çekiştirebilir. Hatta, çok ağrısı var ise kulağına elletmeyecektir. Orta kulak iltihabında, bazen kulaktan iltihaplı akıntı da gelebilir. Doğru ve kesin tanı ise doktorun kulağı muayene etmesi ile konulacaktır.

Orta kulak iltihabı, sürekli olarak mikrop barındıran konik geniz eti ve bademcik iltihabı sebebi ile tekrarlayabilir. Bu durumda, geniz eti ve bademcik operasyonu gerekebilir. Beraberinde kulakta sıvı birikimi de varsa bu operasyonla birlikte kulaklara tüp takılabilir.

BEBEKLERDE ALINACAK ÖNLEMLER

Mümkün olduğunca uzun süre emzirin, çünkü uzun süre emzirilen bebeklerin orta kulak iltihabına yakalanma risklerinin azaldığına dair çalışmalar var. Bebeğinizi dik vaziyette besleyin: Eğer bebeğinizi biberonlar besliyorsanız onu dik vaziyette tutun. Böylece süt ya da mamanın genize kaçması ihtimalini azaltın. Genize kaçan mama östaki borusuna kadar gidebilir. Hastalıktan korunmak için hasta kişilerden uzak durmalı, sık ve doğru el yıkamalı, kağıt mendil kullanmalı ve kullanılan mendil hemen çöpe atılmalı, kapalı ortamlar havalandırılmalı, özellikle birçok çocuğun bir arada bulunduğu ortamlarda oyun alanları ve oyuncaklar uygun şekilde temizlenmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda orta kulak iltihabına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN