kendini grip gibi gösteriyor

Giriş Tarihi: 11.12.2014 14:15 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 14:26
Ebola kendini grip gibi gösteriyor

Uzmanlar, hastalığının kendini grip gibi gösterdiğini, bilhassa Afrika kıtasına seyahat edenlerin grip belirtisi olduğunda hemen bir hastaneye gitmeleri gerektiğini söyledi.

Bursa Tabip Odası'nda düzenlenen '' konulu panele konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Reşit Mıstık katıldı. Ebola vakalarına en az personelle müdahale edilmesi ve mutlaka tedbir alınması gerektiğini belirten Mıstık, "Ebola aslında bir Afrika hastalığı. Bu hastalık 1976 yılından beri biliniyor.

Bulaşma yolu ise bu virüsü taşıyan meyve yarasaları. Bunun yanında şempanze, antilop, maymun ve gorillere ve bunlarla temas eden insanlara geçiyor. İnsanlara kan yoluyla bulaşıyor. Vücuda girdikten sonra 2-3 hafta gibi bir kuluçka süresi var. Tıpkı bir grip gibi başlıyor. Daha sonra kanamalarla hasta 7 ila 10 gün arasında kaybediliyor" dedi.

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT!

Bir ülkede 43 gün ebola vakasıyla karşılaşılmaması durumunda o ülkeden karantinanın kaldırıldığını belirten Prof. Dr. Mıstık, "Bugün için ebolanın özel bir tedavisi yok. Yapılacak tek şey Afrika kıtasına seyahat edenlerin o bölgede çiğ et yememesi, yabani hayvanlarla temas etmemesi, hasta insanlardan ve onların yanından uzak durması. Hastalık şu anda Türkiye için uzak, ancak o bölgelerden gelenler için riskli. Bu insanlarla dikkatli bir şekilde temas kurmak gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola kendini grip gibi gösteriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN