Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tokluk hissi veren madde...

İngiliz ve İskoç uzmanlar, midede lifleri bölerek tokluk hissi veren, dolayısıyla da daha az yemeyi sağlayan bir madde keşfetti. Deneyler, maddenin iştah ve kilo kontrolündeki etkisini doğruladı

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Tokluk hissi veren madde...
Bilim insanları, gıdalara eklendiğinde tokluk hissi yaratacak bir kimyevi madde keşfetti. İlk deneyler IPE denilen yağ asidi propiyonatın, midede lifleri bölerek insanların daha az yemelerini sağladığını ve kilo alımını yavaşlattığını gösterdi. Londra Imperial College ve Glasgow Üniversitesi araştırmacıları, maddenin etkin olabilmesi için düzenli olarak alınması gerektiğini söylüyor. Madde, çözülebilir pudra şeklinde tüketiliyor. Fakat tadının çok kötü olduğunu ifade eden araştırmacılar, maddeyi ekmeğe veya meyve suyuna karıştırmaya çalışıyor. Çalışmanın en zorlu kısmı, iştahı kontrol edecek hormon salgılaması için propiyonatı kalın bağırsağa sokmak olmuş.

YÜZDE 14 AZ YEDİLER
İnce bağırsaklarda hemen emileceği için, maddeyi tüketilen gıdaya eklemenin işe yaramayacağı anlaşılmış. Bunun üzerine araştırma ekibi çözümü, propiyonatı 'inülin' olarak bilinen ve bitkilerde görülen doğal karbonhidrata bağlamakta bulmuş. İlk deneylerde 20 gönüllüye inülin veya tek başına IPE verildi ve gönüllülerden açık büfe yemeklerden istedikleri kadar yemeleri istendi. IPE maddesi verilenler, yüzde 14 daha az yemek yedi. Londra Imperial College Üniversitesi'nden Prof. Gary Frost, "Yetişkinlerin ağırlıklarının yılda ortalama 0.3 kg ila 0.8 kg arasında arttığını biliyoruz" dedi ve ekledi: "Propiyonate gibi moleküller, iştahi kontrol eden mide hormonlarının salınımını kamçılıyor. Ama bu kadar güçlü bir etki yaratılabilmesi için çok yüksek miktarlarda lifler tüketmeniz gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokluk hissi veren madde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN