Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan ömrü 6 yıl uzadı

Son 13 yılda sağlık hizmetlerinde iyileşme ve gelişen tedavi imkânları ortalama insan ömrünü 65'ten 71'e yükseltti

Giriş Tarihi: 19.12.2014
İnsan ömrü 6 yıl uzadı
İnsan ömrü, 1990 ila 2013 yılları arasında 65.3'ten 71.5'e çıkarak 6 yıllık bir artış gösterdi. İngiltere merkezli The Lancet dergisinde yayımlanan makaleye göre kadınların yaşam süresi 6.6 yıl, erkeklerinkiyse 5.8 yıl uzadı. 188 ülkeden gelen verileri değerlendiren bilim insanları, zengin ülkelerde bazı kanser türleri ve kalp-damar hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin azalması sayesinde insan ömrünün uzadığını tespit etti. Yoksul ülkelerde ise yeni doğan ölümlerinin azalması, çocuklarda ishal ve solunum yolları hastalıklarındaki gerilemeye bağlı olarak insan ömrünün uzadığı vurgulandı. Gelişmekte olan ülkelerden Nepal, Ruanda, Etiyopya ve İran gibi coğrafyalarda ortalama yaşam süresinin 12 yıl gibi yüksek bir artış gösterdiği, buna karşılık Güney Afrika, Botswana ve Namibya gibi AIDS virüsünün etkili olduğu ülkelerde ise 5 yıl kısaldığı belirtildi.

TÜRKİYE'DE KALP ÖLDÜRÜYOR

Araştırmaya göre; Türkiye'de geçen yıl, başlıca ölüm nedeni kalp-damar hastalıkları oldu. En fazla can kaybına neden olan kalp-damar hastalıklarını, felç ve akciğer kanseri izledi. Ölüm nedenlerinin 4. sırasında konjenital (doğuştan gelen) hastalıklar yer aldı. Bunları kronik bronşit ve trafik kazalarından ölüm izledi. Yenidoğan ölümleri, diyabet, alt solunum yolu enfeksiyonları ve mide kanserinden ölümler de geçen yıl Türkiye'deki ölüm nedenleri arasında yer aldı

103 YAŞINDA DOKTOR
ABD'de romatizma hastalıkları üzerine araştırma yapan bir enstitünün kurucusu olan Dr. Ephraim Engleman 2015 Mart'ında 104 yaşına gireck olmasına rağmen hala çalışıyor. Engleman 99 yaşındaki eşiyle 73 yıllık evliliğini sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan ömrü 6 yıl uzadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN