Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lösemiyi yendi hastalara umut oldu

İlik nakliyle lösemiyi yenen Begüm Burcu Şahin, tedavisini gerçekleştiren doktorun asistanı oldu. 22 yaşına gelen Şahin, hastaneye tedavi için gelenlere umut olmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 6.2.2015
Lösemiyi yendi hastalara umut oldu
Çorum'da yaşayan Begüm Burcu Şahin, 16 yaşında lisede öğrenim gördüğü sırada, vücudunda aniden çıkan kızarıklık ve morartılar ile doktora gitti. Yapılan kontroller sonrasında lösemi teşhisi konulan genç kıza acil tedavi olması önerildi. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Fışgın tarafından kemoterapiye alınan Begüm, 9 ayını hastanede geçirdi. 2010 yılında, o sıralar henüz 13 yaşında olan erkek kardeşinden yapılan kemik iliği nakli ile hayata dönen Burcu'nun en büyük destekçisi ailesi ve doktoru oldu.

'HASTANE ARTIK EVİM'
İyileştikten sonra sürekli ziyaret ettiği doktoru ile görüşmelerindenbirinde iş teklifi almasının hayatının dönüm noktalarından biri olduğunu anlatan Şahin, "İyileştikten sonra memleketime geri döndüm. Prof. Dr. Tunç Fışgın'ı ziyaret ettiğim sırada bana 'Artık iyileştin, farklı bakış açılarına ihtiyacımız var, bizimle çalışmayı ister misin' deyince hiç tereddütsüz kabul ettim. İstanbul'da yeni bir hayata başladım. Artık hastane kabusum değil, evim oldu" dedi. Hastanede çalıştığı sürede, eğitimini sürdürüp bir üniversitenin Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü kazanan Begüm Burcu Şahin, "16 yaşındaydım ve yaşımdan büyük bir hastalık ile mücadele ediyordum. Sürekli ilaç aldığım ve dışarı çıkamadığım için sinirli olduğum zamanlar çok oluyordu. Bir çok kere hastaneden kaçmaya, hatta doktorum Tunç Fışgın'ı dövmeye bile kalkıştım. Ama o hep beni sakinleştirip, 'Sen iyileşeceksin, sonra benimle çalışacaksın' demişti. Doğru da çıktı. Tedavimin üzerinden yaklaşık 5 sene geçtikten sonra doktorum ile birlikte hasta çocuklara umut olmak için burada çalışmaya başladım" dedi. Prof. Dr. Tunç Fışgın şunları söyledi: "Lösemi yüzde 80'ler oranında tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çevremizde lösemi tedavisi görmüş ve iyileşerek normal hayatına dönen gençlerimizin sayısı artıyor. Tedavi süresince Begüm'ün gösterdiği yoğun çaba ve zekâsı hepimizi etkiledi. Yeni gelen hastalarımızın tüm endişelerini en iyi Begüm anlıyor ve birlikte çalıştığımız ekibin tamamına farklı bir bakış açısı getiriyor. Tedavi sürecini yaşayan Begüm'ün tecrübeleri bizim için önemli. Biz iyileşen genç arkadaşlarımız ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lösemiyi yendi hastalara umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN