Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bebekleri geç yürütüyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yeni Doğan Uzmanı Prof.Dr. İlknur Kılıç, lerin bebekleri erken yürüttüğü bilgisinin yanlış olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 9.2.2015 12:26 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 12:28
Yürüteç bebekleri geç yürütüyor
Prof.Dr. Kılıç, yaptığı açıklamada, piyasada bebeği yürümeye alıştırmak için çeşitli ler bulunduğunu anlatarak, "Genellikle anne babalar yürüteç kullanılınca çocuğun daha hızlı yürüyeceğini düşünür. Aynı zamanda çocuk için eğlenceli ve oyalayıcı bulurlar. Yapılan çalışmalar, tam tersine, yürüteçlerin çocuğun yürümeyi öğrenme zamanını etkilemediğini göstermiştir. Üstelik çalışmaların çoğu, bu araçların yürümeyi bir kaç hafta geciktirdiğini bile ortaya koymuştur. Ek olarak yürüteç kullanan bebekler, anormal bir yürüme biçimi kazanabilirler, parmak ucunda yürüme eğilimi gösterirler" dedi.

Yürüteçlerin zararlarının bunlarla da bitmediğine dikkat çeken Kılıç, yürüteçlerin çok sayıda bebeğin hastanelerin aciline getirilmesine de yol açtığına değinerek şöyle konuştu:

"Yürüteçlerde en sık rastlanan kazalar, basamak veya merdivenden düşme, hızla ilerleme ile tehlikeli yerlere çarpabilir. Yürüteçteki bebekler daha yüksek yerlere erişebilir. Böylece masa örtüsünü çekerek masa üzerindeki sıcak çayı, kahveyi devirebilir, ocaktaki çaydanlığa dokunabilir, radyatörlere, şömineye ulaşabilirler. Yürüteçteki bir bebek küvete veya havuza düşüp boğulabilir. Zehirlenmeler de yürüteçteki bir bebeğin daha yükseğe erişebilmesinden kaynaklanır. Yürüteçten kaynaklanan kazaların çoğu anne ve babanın gözü önünde meydana gelir. Yürüteçteki bir bebek saniyede 1 metreden daha fazla yol aldığı için en yakınındaki kişiler bile kazayı önleyemez."

ABD'de üretilen yürüteçlerin 1997 yılında, ya kapıdan geçemeyecek kadar geniş ya da basamak kenarında durmayı sağlayacak fren sistemine sahip olmasını zorunlu kılan bir standart yürürlüğe konulduğunu anlatan Kılıç, "Avrupa'da 2005'te değişen bebek yürüteci güvenlik standardı da basamak kenarı frenini zorunlu hale getirmiştir. Bununla birlikte, bu iyileştirmeler bile yürüteçlerden kaynaklanan tüm yaralanmaları önlemekten uzaktır. Amerikan Pediatri Akademisi tekerlekli yürüteçlerin üretim ve satışının yasaklanmasını önermektedir. Kanada'da, 2004'te bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamı yasaklanmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yürüteç bebekleri geç yürütüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN