Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuktur, yaramazlık yapar demeyin!

Uzmanlar anne babaları uyarıyor: Çocuğunuzda dikkat eksiliği hiperaktivite bozukluğu var mı?

Giriş Tarihi: 12.2.2015 11:42 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 11:50
Çocuktur, yaramazlık yapar demeyin!
Çocuğunuz çok konuşuyor ve sık sık sizin ya da arkadaşlarının sözünü mü kesiyor? Okula gitmek istemiyor ve okulda kurallara uymakta güçlük mü çekiyor? Evde ders çalışırken sürekli su içmeye veya tuvalete mi gidiyor? Yerinde duramıyor, her daim hoplama ya da bir yerlere tırmanma ihtiyacı mı hissediyor? Eğer yanıtınız 'evet' ise bu belirtileri 'çocuktur, yaramazlık eder' diyerek hafife almayın. Çünkü bu davranışlarının altında, ileride ruhsal çöküntüye girmesine, davranışları yüzünden akademik ve sosyal hayatında ciddi problemler yaşayan bir birey haline gelmesine neden olabilecek 'Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu' olabilir! İyi haber ise erken teşhis ve düzenli tedavi sayesinde ileride mutlu, üretken, kendine toplumda iyi bir yer edinmiş kişi olarak hayatına devam edebilmesi. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Emel Bellibaş, bu noktada ebeveynlerin zamanında doktora başvurmaları ve uygun görülen tedaviyi aksatmadan yerine getirmelerinin son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor!

GENELLİKLE 'DİKKAT SORUNLARI' İLE KARIŞTIRILIYOR

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Emel Bellibaş, DEHB'nin (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), nedeni hala bilinmeyen, pek çok etkenin suçlandığı, genel olarak beynin çalışmasıyla ilgili farklı sorunların ortaya çıkardığı bir bozukluk olduğunu belirtiyor. Ailede DEHB vakalarının bulunması, çeşitli travmalar, kaygı bozuklukları, psikolojik gelişme bozuklukları gibi başka ruhsal bozukluklar bu hastalığa yatkınlık oluşturuyor. DEHB çoğu zaman; hatalı beslenme düzeni, stres, maruz kalınan çevre koşulları ve kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişen "dikkat sorunları" ile karıştırılıyor. Ancak DEHB doğuştan oluyor ve 'dikkat sorunlarının' aksine, kişinin günlük işlevlerini ciddi boyutlarda bozacak kadar ilerleyebiliyor.

ÇOCUĞUNUZDA DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU VAR MI?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Emel Bellibaş, aşağıda yer alan özellikler çocuğunuzda 7 yaşından önce başlamışsa, zaman kaybetmeden bir psikiyatriste başvurmanız gerektiği uyarısında bulunuyor.

1.Okula gitmeyi reddediyor ve kurallara uymakta güçlük çekiyorsa
Bu çocukların okul başarısı, genellikle zihinsel kapasiteleriyle orantısız oluyor. Çocuk ders sırasında sıkıldığı, derslere konsantre olamadığı için sıklıkla uyarılıyor, kendini başarısız hissediyor. Bu nedenle okula gitmek istemiyor. Okula gittiğinde de kurallara uymakta güçlük çekiyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuktur, yaramazlık yapar demeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN