Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stres yı tetikliyor!

Giriş Tarihi: 13.2.2015 12:12 Güncelleme Tarihi: 13.2.2015 12:13
Stres zonayı tetikliyor!

Stres ve depresyonun tetiklediği hastalıklardan biri olan hastalığında moral ve vücut direnci önem taşıyor.

Uzmanlar, son zamanlarda sıkça görülmeye başlayan hastalığında stres ve depresyona karşı baş etme stratejilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Gaye Kağan, halk arasında "gece yanığı" olarak da bilinen zonanın, stres, depresyon, aşırı üzüntü, travma gibi ruhsal durumların tetiklemesiyle ortaya çıktığını söyledi. Kağan, son zamanlarda zona vakalarının görülme sıklığında gözle görüler artış görüldüğünü belirtti.

Bir deri hastalığı olan zonanın, çocuklukta geçirilen suçiçeği hastalık virüsünün vücutta kalmasıyla ve daha sonra tetiklenmesiyle oluştuğunu kaydeden Kağan şunları söyledi:

"Çocuklukta geçirilen suçiçeği hastalığı sırasındaki virüs vücuda yerleşerek bir belirti olmaksızın inaktif bir şekilde vücutta kalır. Ancak ileriki dönemlerde bağışıklık sistemi zayıfladığında aktifleşerek zona hastalığına neden olur. Ciltte döküntü, kabartı, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren zona hastalığı vücut direnci her düştüğünde tekrarlayarak kendini gösterir. Vücutta uzun yıllar kalan ve hastalık oluşturmayan bu virüsü büyük stres etkenleri, travma, uykusuzluk, yorgunluk, aşırı üzüntü, kronik depresyon, yaşlılık veya vücut direncinin düştüğü anda ortaya çıkmasıyla zona hastalığını tetikliyor."
ARKADAŞINA GÖNDER
Stres zonayı tetikliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN