Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kronik yorgunluğu bitirir !

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, kronik hakkında bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 16.2.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 13:05
Kırmızı et kronik yorgunluğu bitirir !
Kronik ; Pek çok hekim tarafından dinlenmekle geçmeyen, belirli bir zamanda başlayan ve devam eden, kas ve hormonel sistemimizi de etkisi altına alan belirtilerle tanımlanır. Kronik yorgunlukla baş etmek için stresle baş etme yöntemleri uyku düzeninin yanında beslenme alışkanlıkları ve diyetinde önemi oldukça büyüktür.

Bu yorgunluğun pek çok sebebi olabilir, kansızlık, karaciğer ve kalp yetmezlikleri, enfeksiyonlar, vitamin eksikliklerinden ziyade uzun saatler süren iş temposu, duygu durum değişiklileri uzun süren uykusuzluk, stres ve depresyon hallerinin sonunda oluşabilir.

Sonbaharın gelişi ile birlikte havaların erken kararması halsizlik yorgunluk ve uykusuzluk gibi pek çok sıkıntıyı beraberinde getirebilir. Ancak bu Kronik yoğunluğu atlatmak ve kışa depresif girmemek elimizde. Sürekli uyku hali, hiçbir iş yapmama isteği ve yaptıklarımızdan memnun olmama durumu bizi yemeğe sevk ettiğinde midemizin de yorulmaması için bu duruma dur demeliyiz.

Kronik yorgunluğu azaltacak ve depresif durumumuzdan kurtulmamızı sağlayacak besinler seratonin olarak ta bilinen mutluluk hormonu ve adrenalin dediğimiz enerji hormonumuza etki edecektir. Buda yorgunlukta baş etmekte bize yardımcı olacaktır. Haftada 2 ya da 3 defa tüketimi, taze sebze ve meyve alımı, glisemik yükü düşük besinler ve buharda ızgara ve fırında yapılmış besinlerle beslenme, 3 ana ve 3 ara öğün yapma, yoğurt tüketiminden yararlanmak, taze meyvelerden muz ve ananas tüketimi, yağlı tohumlardan ceviz ve fındık sebzelerden brokoli, semizotu, enginar ve lahana bizlere yardımcı olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı et kronik yorgunluğu bitirir !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN