Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişiye özel tedavi başarı getiriyor

Giriş Tarihi: 16.2.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 13:29
Kişiye özel tedavi başarı getiriyor

bağımlılığının fizyolojik ve psikolojik yapıyı olumsuz etkilediğini belirten Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uzman Dr. Güneş Berk, sigaranın fizyolojik ve psikolojik yapıyı bozduğunu belirterek, her hastalıkta olduğu gibi sigara bağımlılığından kurtulmak için de kişiye özel tedavi uygulanmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

bağımlılarının uzun süre sigara içmeden duramadıklarını, uzun süre sigara içilmemesinin kandaki nikotin seviyesinin düşmesine bağlı olarak, sinirlilik hali, huzursuzluk, konsantrasyonda güçlük, iştah artışı, uyku sorunları, baş dönmesi, sersemlik, kabızlık gibi yoksunluk belirtilerine yol açtığını belirten Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uzman Dr. Güneş Berk, "Kişi, nikotin yoksunluğunun yol açtığı bu durumdan kurtulmak için sigara içmeye devam etmektedir" dedi.

SİGARA KALP RİTMİNİ BOZUYOR, KANSER HÜCRELERİNİ TETİKLİYOR

Sigaranın içerdiği kimyasalların içe çekilen sigara dumanı ile birlikte kana karıştığı ve vücutta hem beyne hem diğer organlara yayıldığına dikkat çeken Dr. Berk, "Kimyasallar ve nikotinin ulaştığı her hücre ve doku ise bazen fizyolojik (kalp atım sayısının artması, çarpıntı), bazen kimyasal (hücre zarı yapısını değiştirerek organların iyi işleyişini bozması) bazen de genetik değişiklik oluşturur. Özellikle sigaradaki kimyasalların etkisiyle sağlıklı hücrelerin DNA'ları değişerek, genetik farklılaşmaya yol açmakta ve kanser hücrelerini oluşturmaktadır" diye konuştu.

SİGARA İSTEĞİNİ TETİKLEYEN DÜRTÜ KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Birden fazla yönü olan sigara içme davranışını kesebilmek için, fizyolojik bağımlılık kadar bilişsel, sosyal ve davranışsal boyuta da dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Berk şunları söyledi:

"Sigara içme isteği içicinin kontrolü dışına çıkabilir ve güçlü iradesi olan insanları bile etkileyebilir. Dolayısıyla tiryakilik sadece bir seçim olarak değerlendirilmemelidir. Sigara içmek güdüsel sistemin psikolojik bir hastalığıdır ve ne büyük şans ki tedavi edilebilir. Her hastalıkta olduğu gibi sigara bağımlılığından kurtulmak için de kişiye özel tedavi uygulanmalıdır. Kişinin sigaraya eğilimi detaylı bir şekilde mercek altına alınmalıdır. Cinsiyeti, medeni durumu, mesleği, çalışma koşulları ve aile bireylerinin özellikleri ilk aşamada değerlendirilmesi gereken konulardır. Ayrıca sigarayı ne zaman ve ne sıklıkta içtiği, neyin kendisini sigara içmeye teşvik ettiği, hangi zamanlar otomatikleşmiş gibi sigara içtiği, sigarayı bırakma isteği, daha önce denediği sigara bırakma girişimlerinin öyküsü muhakkak bilinmelidir. İçme isteğini tetikleyen ruhsal bir hastalık olup olmadığı da değerlendirildikten sonra kişiye özel tedavi planı hazırlanmalıdır."

İLK DENEME BAŞARISIZ OLABİLİR

Sigarayı bırakma konusunda toplumda yaygın olarak bilinen yanlış algıların değişmesi gerektiğine de dikkat çeken Dr. Berk, "Kalıp davranışların ve koşulların değişebilmesi için de bilişsel davranışçı terapi tekniklerinden faydalanılmalıdır. Her türlü bağımlılık gibi sigara bağımlılığından da bir seferde kurtulmak mümkün olmayabilir. Her türlü ilaç ve terapi tekniği kullanılsa da sigara içmeye geri dönme (kayma) yaşanabilir. Bu beklendik bir durumdur. İnsanların sigarayı tam olarak bırakmasının, birkaç bırakma girişiminden sonra olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla girişimleri sürdürememek başarısızlık değil, risklerin değerlendirilmesini ve önlemlerin artırılmasını sağlayacak adımlardır. Başarı sigarayı bırakmaya niyet etmiş ve bunu denemiş olmaktır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişiye özel tedavi başarı getiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN