Sınav stresi, kalp ameliyatı etkisi yaratıyor!

Giriş Tarihi: 24.2.2015 15:42
Sınav stresi, kalp ameliyatı etkisi yaratıyor!

Kayseri Özel Kılıçaslan Liseleri velilerine yönelik bir seminer gerçekleştirildi. Melikşah Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Doğan, Kılıçaslan Kültür Merkezi'nde 'YGS'ye Hazırlanan Öğrenciye Ailenin Yaklaşımı Nasıl Olmalı?' konulu bir seminer verdi.

Son sınıf öğrencilerinin velilerine hitap eden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Doğan 'Sınav sürecinde sergilediğimiz tavır, ister sözlü olsun isterse beden diliyle olsun, öğrencimize aynen yansır. Veli olarak sakin ve soğukkanlı olmalıyız, çocuklarınıza senin elinden gelenin en iyisini yapacağını biliyorum yaklaşımında olmalıyız. Eğer bizler sürekli baskı kurar ve çocuğu strese sokarsak o, yapabileceğinin en düşüğünü yapar. Bu sınav, çocuklarımızın zek'sını değil masa başında oturup çalışmasını ölçüyor. Öğrencimizin kişiliğini ve değerini ölçmüyor. Eğer biz bu şekilde davranır bunu sözlerimizle de desteklersek çocuğumuz elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Unutmayalım ki Türkiye'de sınava hazırlanan bir çocuk açık kalp ameliyatı olan birinden daha fazla stres hormonu salgılıyor ve çok yıpranıyor. Onun için anne babalar soğukkanlı olmalı ki çocuk da stres yapmasın. Bu sınav minimum gereklilikleri sağlamakla ilgilidir. Gerisi beceri. Çocuklarımız yarının dünyası için hazırlanmalı. Bugünün şartlarına göre değil. Değişime hazır olmalı ve çocuk kendisi için çalışmalı başkaları için değil.' dedi.

Seminerde gönüllü bir veli üzerinde stres uygulaması da yapıldı. Etkinlik velilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav stresi, kalp ameliyatı etkisi yaratıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN