nasıl geçer?

nın yol açtığı ağrıları engellemek için neler yapmak gerekir? Gaz sancısının belirtileri nelerdir? ? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde

Giriş Tarihi: 26.2.2015 14:04 Güncelleme Tarihi: 21.9.2015 17:23
Gaz sancısı nasıl geçer?
,gıda alerjisi, hava yutma, yüksek lifli gıdalar ve iltihabi barsak hastalıklarından dolayı oluşur bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri semptomlara neden olabilir. Peki gaz sancısının belirtileri nelerdir?

Gaz Sancısı Belirtileri

Midede doluluk hissi
Karında şişme ve gerginlik
Karında ağrıya dönüşen keskin kramplar
Karında dürtme benzeri bir ağrı hissi
Gaz çıkışı sağlandığında ağrı azalır ve kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Gaz sancısına eşlik eden aşağıdaki semptomlar varsa,gecikmeden doktora görünün:

Açıklanamayan kilo kaybı
Kusma ve Baş Dönmesi
Ateş Göğüs Ağrısı
Tekrarlayan,uzun süreli ve/veya şiddetli karın ağrısı
Kısa süreli bile olsa normal aktivitenize engel olan ağrılar Dışkıda kan görülmesi
Gaz Sancısı İçin Ev Reçetesi

Gaz Sancısını gidermek için

Gazın yol açtığı ağrıları engellemek için Bacak-Göğüse Egzersizini Deneyin. Yere sırt üstü uzanın,bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve dakikada 6-10 kez hareketi tekrarlayın. Bir seferde hareketi 5 dakika boyunca uygulayın. Sıcak Su Torbası Kullanın Sıcak su torbası karın ağrılarını azaltabilir. Ayrıca karnınızı yanmaktan korur. Isı,cildinizin kabul edebileceği derecede olmalıdır. Sıcak Çay İçin nane,zencefil,rezene veya papatya gibi yatıştırıcı çaylar için. Bu şekilde hissettiğiniz rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Nane metanol içeren,gazı çabucak gideren antispazmodik bir ilaç olduğu için,en iyisidir. Rezene Tohumu Çiğneyin rezene tohumu,barsaktaki gazı azaltır ve bu şekilde ağrıyı giderir. Bir seferde bir çay kaşığı yeterlidir.
Elma Sirkesi İçin iki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve yavaş yavaş içerek ağrıyı azaltın. Mandalina kabukları ve defne yaprağı kaynatın mandalina kabuklarını suda 5 dakika kaynatın ve tıpkı çay gibi yudumlayın. Kabuk aynı zamanda çiğ olarak da yenilebilir.Bu şekilde ağrıyı azaltır. Defne yaprağı aynı şekilde kaynatılır ve tüketilir.

Gaz sancısını gidermenin en iyi yolu yeme içme alışkanlıklarını değiştirmektir.Bu şekilde gaz üretiminde azalma olur ve ağrılarınız hafifleyebilir.
Yağlı ve Kızarmış Gıdaları Kesin
Kızartılmış yiyecekleri azaltarak gaz oluşumunu bir miktar dindirebilir dolayısıyla gaz ağrılarını en aza indirebilirsiniz.
Gaz Yapan Yiyeceklerden Sakının
Bazı yiyecekler,diğerlerinden daha fazla gaza yol açar. Diyet listenizden bu gıdaları çıkartın. Bazıları; fasulye, brokoli, soğan, Brüksel Lahanası, kuşkonmaz, karnabahar, şeftali, enginar, armut, sakız, elma, erik,şekersiz şeker, kepekli tahıllar veya kekler, kepekli ekmek, süt, soda ve diğer gazlı içecekler, dondurma, buzlu süt olarak sıralanabilir.Süt ürünlerini azaltın. Süt ürünlerinin tüketimini azaltarak,gaz oluşumunu minimize edebilir ve ağrınızı dindirebilirsiniz. Safrada gaz reaksiyonunu azaltmak için yüksek Ph içeren buttermilk (ayran,yağı alınmış süt) gibi gıdalar tüketilebilir.
Geçici Olarak Yüksek Lifli Gıdaları Sınırlayın
Zengin lifli gıdaların gaza yol açtığı bilinmektedir. Bu tip gıdaları azaltarak gaz oluşumunu dindirebilirsiniz. Hayatınızdaki diğer değişikliklerle birlikte,lifli gıda alımı konusunda önceki seviyelere dönüş yapabilirsiniz.

Yaşam Tarzı ve Alışkanlıklarda Değişiklikler

Daha küçük öğünler tüketin
Sık ve az öğün tüketerek gaz oluşumunu azaltabilirsiniz.
Çiğneyin
Daha fazla çiğneyerek,salya içindeki gıda parçalayıcı enzimlerin salgılanmasını artırabilirsiniz. Yemekler küçük moleküllere ayrılmaktadır. Bu şekilde karında gaz oluşumu azalır.
Diş Protezinizi Kontrol Edin
Çiğneme işlemiyle başlayan gıda parçalama olayı,sağlıklı bir diş setiyle verimli olur,bu şekilde gaz oluşumu da azalmış olur.
Sigarayı Bırakın
Sigara,peptik ülser ve mide ekşimesine yol açar. Ayrıca akciğere ve sindirim sistemine zarar verir. Peptik ülser dolayısıyla küçük gaz problemleri büyük sorunlara yol açabilir.
Egzersiz
Egzersiz yaptığınızda barsak hareketleri hızlanır. Zamanla sindirim güçlenir ve gaz boşaltımı daha rahat bir hale gelir. İyi bir vücuda sahip olarak,gaz ağrılarının tamamen giderilmesini sağlamış olursunuz.
Sakinleşin
Sakin bir kafa,gaz sancısını azaltır. Anksiyete hissettiğinizde, ağız yoluyla hava yutmaya daha müsait olursunuz ve bu şekilde karnınızda gaz artar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaz sancısı nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN