Babasından, doğum gününde yeni hayat

teşhisi konulan 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, doğum gününde babasından nakledilen böbrekle yeniden hayat buldu. Ünlü, "En güzel hediyeyi babamdan aldım" diyor

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Babasından, doğum gününde yeni hayat
'nın Ereğli ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, 15 gün önce böbreğini kaybettiğini öğrendi. Doğum gününde babası Metin Ünlü'den aldığı böbrekle yeniden doğan genç adam Ünlü, "Babam bana en büyük hediyeyi verdi" dedi. Mide bulantısı nedeniyle hastaneye başvuran 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, 10 gün hastanede yattı. Aslında belirgin hiçbir rahatsızlığı yoktu Kusma ve bulantılar ise aniden gelişmişti. Yapılan tetkiklerde, teşhisi konuldu.

'TÜM AİLEM SIRAYA GİRDİ'
Böbrek yetmezliği teşhisinin konulmasının ardından 8 seans diyalize girdiğini belirten Muzaffer Ünlü şöyle konuştu: "Nakil olmuş tanıdıklarımın vesilesiyle yolum Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi'yle kesişti. Diyalize girip, uzun süre bu tedaviyi alabilirdim. Ama vaktimin çoğunun makineye bağlı olarak geçmesini istemedim. Yıpranacaktım. Antalya'ya geldiğimizde bize bir umut kapısı açıldı. Babamın böbreği uyumluydu. Annem ve kardeşim de verici olmak istedi. Tüm ailem benim için sıraya girdi." Doğum gününde, babası Metin Ünlü'den yapılan ve yeniden sağlığına kavuşan Muzaffer Ünlü hislerini, "En büyük doğum günü hediyesini de babamdan almış oldum. Eğer ailem olmasaydı kadavradan böbrek bekliyor olacaktım. Benim için zor bir süreç olacaktı. Böbreğimi kaybetmeden önce, organ nakli nedir onu bile bilmiyordum. Oysaki binlerce insanın organ bağışıyla hayat bulduğunu yeni öğrendim. Organ bağışının ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anladık. İnsanların böbrek bağışında duyarlı olmalarını istiyorum" diye dile getirdi.

'BÖBREK UYUM SAĞLADI'
Muzaffer Ünlü'nün, 15 gün gibi kısa bir sürede yeniden çalışır bir böbreğe sahip olduğunu söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ise, bu hastalığın kesin çözümünün böbrek nakli olduğunu belirterek organ bağışının önemine dikkati çekti: "Diyaliz tedavisini, hastaya böbrek nakli için gerekli süreyi kazandıran bir tedavi yöntemi olarak düşünmeliyiz. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi yasal, bilimsel ve etik sınırlar içinde olmak şartıyla böbrek nakliyle ilgili geliştirilen her yöntemin sayısı ve başarısı artırılmalıdır. Herkes kendisinin ve bir yakınının bu hastalığa yakalanabileceğini unutmamalı. Bir transplant cerrahı olarak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim, bir sevdiğimin yaşama dönebilmesi için hiçbir kaygı duymadan bir böbreğimi bağışlayabilirim. Çünkü biliyorum ki, böbrek nakli hayat kurtarır."

Prof. Dr. Alper Demirbaş:
60 bin kişi, böbrek yetmezliği çekiyor
"Şu anda ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği yaşayan hasta olduğu tahmin ediliyor ve her yıl bu sayıya 8 - 10 bin hasta ekleniyor. 100 diyaliz hastasından 14-15'i her sene hayatını kaybediyor. Bunun anlamıysa; hiçbir doğal afet veya maden kazası olmaksızın, her yıl tam 9 bin kişi, artık akşam yemeklerinde sevdikleriyle sofraya oturamıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasından, doğum gününde yeni hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN