Kaza yapacaksınız demiyoruz sadece uyarıyoruz

Tıpta Sessiz Devrim kitabının yazarı ve Gentest genetik testini geliştiren Dr. Serdar Savaş, "Genetik yapımıza uygun yaşamak zorundayız" diyor ve ekliyor: Bu test insanlara kaza yapmamaları için gereken bilgileri veriyor, korkacak bir şey yok

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Kaza yapacaksınız demiyoruz sadece uyarıyoruz
Gentest, Avrupa Birliği'nin 'Toplum Sağlığı Genombilim Networkü' tarafından Avrupa'daki En İyi Uygulama seçildi. Gentest modeli, Hacettepe Üniversitesi Teknokent'teki, kuruculuğunu ve direktörlüğünü 'Tıpta Sessiz Devrim' kitabının yazarı Dr. Serdar Savaş'ın yaptığı GENAR Toplum Sağlığı Genombilim Enstitüsü tarafından geliştirildi. Dr. Serdar Savaş, geliştirdiği Gentest ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Gentest gelecekte karşılaşacağımız hangi hastalıkların risklerini belirliyor? Bu riskler nasıl azaltılıyor? Biz bu hastalıklardan nasıl korunuyoruz?
Ülkemizde ölümlerin en başta gelen nedenleri; kalp krizi, kanserler, diyabet ve inmelerdir. Ayrıca kemik erimesi (osteoporoz), Alzheimer gibi hastalıklar da sık görülmekte ve toplumsal hastalık yükünü artırmaktadır. Görülme sıklıkları gittikçe artan bu hastalıkların ortak bir yanı vardır: Bunların tümü genetik yapımızla, yaşam tarzımızın ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkar. Birçok insan sigara içer, ama bazıları akciğer kanseri olur. Nedeni genetiktir. O kişide akciğer kanserine genetik yatkınlık bulunur ve bu yatkınlık sigara ile birleşince kansere yol açar. İki kişi benzer şekilde beslenir; birinin kolesterolü yükselir, diğerininki yükselmez. Nedeni genetiktir. Biz yaptığımız çalışmalarda sayılan hastalıklara olan genetik yatkınlıkları ortaya koyuyoruz, kişinin yaşam tarzını inceliyoruz ve böylece gelecekte karşılaşabileceği kalp krizi, akciğer kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, inmeler, diyabet, kemik erimesi risklerini öngörebiliyoruz. Alzheimer yatkınlığını tespit ediyoruz. Tabii önemli olan bu risklerin azaltılmasıdır. Bunu da o kişiye özel beslenme planı, vitamin-mineral-besin destekleri, gerekiyorsa ilaç, kişiye özel egzersiz planı ve o kişinin taşıdığı riskler doğrultusunda tıbbi takip planı ile yapıyoruz.

RİSKLERİ AZALTIYOR

Gentest'in faydası ne? Bize neler sağlıyor?
Gentest genetik yapınızı ve yaşam tarzınızı inceleyerek hastalıklara yatkınlıklarınızı belirler. Bu doğrultuda kişiye özel sunduğu yöntemlerle hastalık risklerini en aza indirerek sağlıklı ve enerjik bir yaşam sürmeye ve kaliteli yaşlanmaya zemin hazırlar.

İnsanlar gelecekte karşılaşabilecekleri hastalıkları öğrenmekten korkmuyorlar mı? Bir kişi neden sürekli böyle bir endişe ile yaşasın?
Şöyle düşünelim; siz otomobille Ankara'ya seyahat edeceksiniz. Biz yaptığımız çalışma sonucunda size aracınızın lastiklerinin yaz lastiği olduğunu ve Bolu Dağı civarında kar ve buzlanma olduğu bilgisini veriyoruz. 'Ya kış lastiği ya da zincir takın, Kaynaşlı mevkiinden Abant çıkışına kadar da çok dikkatli gidin' diyoruz. Yani 'Siz Bolu Dağı'nda kaza yapacaksınız' demiyoruz. Kaza yapmamanız için gereken bilgiyi veriyoruz. Bundan korkacak bir şey yok. Zayıf noktamızı bilip önlem alırsak, ölümcül hastalıklarla karşılaşma riskimizi aşağılara çekeriz.

Çocuklarımızı da ilerleyen yaşlarında bu hastalıklardan korumak mümkün mü?
Evet. Genetik yapımız ana rahmine düştüğümüz anda ortaya çıkar. Bebeklikte veya 40 yaşında ya da 80 yaşında bireyin genetik yapısını incelediğimizde hastalık yatkınlıklarına neden olan genetik özelliklerini hiç değişmeden aynı buluruz. O nedenle çocuklarımızın genetik yakınlıklarını erken yaşlarda öğrenmek ve onların yaşam tarzlarını bu özelliklere göre belirlemek önemlidir. Önlemler ne kadar erken alınırsa etkileri de o kadar kalıcı olur. Çocukların yaşam tarzları konusunda 2 yaşından önce yapılabilecekler çok sınırlı olduğundan, Gentest uygulamasını 2 yaşından sonra yapıyoruz.

GENETİĞİMİZE UYGUN YAŞAMALIYIZ

Uzun ve sağlıklı yaşamanın başlıca sırları nelerdir?
Bunun tek ve net bir cevabı vardır: Genetik yapımıza uygun bir yaşam tarzı sürmek... Her birimizin yaşlanma nedenleri farklıdır. Bunlar arasında serbest radikallerle mücadele, toksinlerden arındırma, damar sertliği, DNA tamiri gibi birçok farklı genetik özellik bulunur. Eğer bizi yaşlandıran genetik nedenleri bilir ve bunlara yönelik olarak yapmamız gerekenleri öğrenirsek, yaşam tarzımızı bunlara göre düzenlersek; hem yaşlanmamızı geciktiririz, hem de hastalıklardan korunur, uzun ve sağlıklı bir yaşam süreriz.

Gentest obezitenin önlenmesi ve tedavisinde rol oynuyor mu?
Kesinlikle. Obezitenin genetik, hormonal, hastalıklara bağlı ve psikolojik nedenleri vardır. Gentest, obezite ile nedenlerini ayrıntılı bir şekilde analiz eder. Bireye özgü olarak çok yönlü bir program hazırlanır. Amaç, obeziteden kalıcı bir şekilde kurtulmaktır.

DEĞİŞİM SEKİZ HAFTA İÇİNDE BAŞLIYOR

Gentest nasıl yapılıyor?
Gentest için, hayatınızın sonuna kadar size sağlayacağı faydaları düşünürseniz, çok kısa bir zaman dilimi ayırıyorsunuz. Öncelikle uygulanacak Gentest'e uzmanlar ile birlikte karar veriyorsunuz ve süreç başlıyor. Randevuya gitmeden önce verilen bilgiler ışığında bir sağlık profesyoneli yardımı ile DNA analizi ve biyokimya/mikrobiyoloji analizleri için kan alınıyor. Mevcut yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı öğrenmeye yönelik sorular içeren kapsamlı bir form dolduruluyor. Vücut ölçüleriniz alınıyor. Biyoelektriksel impedans yöntemiyle vücut bileşiminiz analiz ediliyor. Uygulanacak Gentest'in türüne göre iki-üç saat sürecek bu işlemlerle hazırlık süreci tamamlanmış oluyor. Size uygulanan Gentest'e göre altı- sekiz hafta içinde raporunuz yetkili hekimler tarafından yorumlanıyor ve değişim süreci başlıyor.

GENTEST'İN FAYDALARI
Daha kaliteli yaşamak
Daha sağlıklı yaşamak
Daha enerjik yaşamak
Daha genç kalmak
Daha aktif bir cinsel yaşama kavuşmak
Daha parlak ve aydınlık bir cilde sahip olmak
Yorgunluktan bütünüyle kurtulmak
Fazla kilolardan kurtulmak
Hamileliği sağlıklı yaşamak
Sağlıklı bebekler dünyaya getirmek
Menopozu sorunsuz yaşamak
Yaşlanma belirtilerini geciktirmek
Doğru beslenmeyi öğrenmek
İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak vitamin ve besin desteklerini öğrenmek
Size özel egzersiz reçetesine sahip olmak
Sigara bağımlılığınızın nedenini öğrenip kendinize en uygun bırakma yöntemini keşfetmek
Kalp krizi, inme, diyabet, en sık rastlanan kanserler ve osteoporoza yakalanmamakw
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaza yapacaksınız demiyoruz sadece uyarıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN