Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp krizi geçiren hastalara önemli uyarı

Uzmanlar kalp kapağı değişen hastalarda, kalp ritim bozukluklarında ve kalp krizi sonrasında, kalpte biriken kan pıhtılarının beyne ulaşması sonucu beyinde küçük damarları tıkayıp hastanın ölümüne neden olacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 18.3.2015 19:45
Kalp krizi geçiren hastalara önemli uyarı
Trombolitik tedavi ile ilgili açıklama yapan Uzm. Dr. Aslan, kalbin beyinden sonra en önemli ikinci organ olduğunu söyledi. Pıhtı sonucu beyin damarı tıkanıklıklarında felç geçiren hasta sayısının çok fazla olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Aslan, kalp kapağı değişen hastalarda, kalp ritim bozukluklarında ve kalp krizi sonrasında, kalpte biriken kan pıhtılarının beyne ulaşması sonucu kişinin felç geçirebileceğini hatta hayatını kaybedebileceğini dile getirdi.

KAN PIHTISINDA İLK DÖRT BUÇUK SAAT ÖNEMLİ

Kalp kapakçığı değişen hastalara kanı daha fazla sıvılaştıran ilaçların verilmesi gerektiğini kaydeden Uzm. Dr. Aslan, "Hasta bu kan sıvılaştırıcı ilaçları almıyor ise veya yetersiz alıyor ise kalp odaklı bir pıhtının beyne ulaşması sonucu hasta felç olur. Bu durumda özellikle ilk dört buçuk saatte olmak üzere ne kadar erken müdahale edilir ise etkisi o kadar yüksek olur" diye konuştu.

TROMBOLİTİK TEDAVİ 80 YAŞIN ÜZERİNDEKİ HASTALARA UYGULANAMAMAKTADIR

Hastanın damar açıcı bir tedavi ile normal hayata dönmesinin mümkün olabileceğini aktaran Uzm. Dr. Serhat Aslan, "Tedavi her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu tedavi yöntemi bazı riskler de içermektedir. Bu hastalara tedavi esnasında verilen ilaca bağlı olarak, damar tıkanıklığının üstüne birde beyin kanaması geçirme riski mevcuttur. Fakat tedavi edilmez ise hastanın yatağa bağımlı kalması veya ölüm riski mevcuttur. Bunu göze alarak deneyimli hekimlerce bu tedavi dikkatli uygulandığında, hastanın damarını tıkayan pıhtı çözülerek hasta tamamen düzelebilmekte veya en az hasar ile taburcu edilmektedir. Bu tedavi 80 yaşın üzerindeki hastalarda uygulanamamaktadır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp krizi geçiren hastalara önemli uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN