Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli çocuklar için "atla terapi"

Giriş Tarihi: 20.3.2015 11:13 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 11:16
Engelli çocuklar için atla terapi

'de, bedensel ve zihinsel engelli çocuklara "atla terapi" imkanı sağlanıyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) ilçesindeki tesislerinde, bedensel ve zihinsel engelli çocuklara "atla terapi" imkanı sağlanıyor.

TİGEM Karacabey İşletmesi Atçılık Şube Şefi Muhammed Yalçınkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli çocukların at binerek bu hayvanlarla iletişim kurduğunu, böylece sosyal ilişkilerini artırıp hayata daha iyi adapte olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katılımıyla geçen yıl açılan Hipoterapi Merkezi'nin benzerlerinin İstanbul ve Ankara'da da bulunduğu bilgisini veren Yalçınkaya, atla terapinin, bel bölgesi ve eklem hareketliliğini artırması, kas kuvvetini geliştirmesi bakımından özellikle engelliler için çok yararlı olduğunu anlattı.

İnsanlar ile atlar arasında iletişimi etkileyen bazı engeller olduğunu vurgulayan Yalçınkaya, "Amacımız bu engelleri kaldırıp atların insan hayatındaki yerini daha önceki yıllardaki gibi bir nebze artırabilmektir" dedi.

Yalçınkaya, tesiste yürüttükleri çalışmaların insanlarda dolaşım ve solunum sistemleri, metabolizma ve mesane kontrolü bakımından olumlu etkileri bulunduğu bilgisini verdi.

Merkezde yapılan çalışmalara değinen Yalçınkaya, şöyle konuştu:

"Bu alan, Hipoterapi Merkezi olarak tabir edilen at binmesini sağlamak, engelli çocukların at ile arasındaki bağı kaldırıp hayata daha hızlı tutunarak gerektiğinde tedavilerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir sosyal faaliyet alanıdır. Çocukların buraya gelip at bindiğinde yüzlerindeki tebessüm, kendilerine ilgi gösteren bu insanlara bakış açıları değişiyor. Bunları o çocukların gözlerinde görebiliyoruz. Gözlerindeki mutluluğu gördüğümüzde bu projenin hiç de boşa olmadığını, boşa gitmeyeceğini anlıyoruz. Bu tarz projelerin, devam ettirildiği takdirde bu noktada sıkıntı çeken çocuklara yararlar sağlayacağını yakinen fark ediyoruz. Böyle anlamlı projelerin değişik yerlerde açılmasını da isteriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli çocuklar için "atla terapi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN