Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeniden ücretsiz oldu

Giriş Tarihi: 23.3.2015 10:35 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 10:41
Sigara bırakma ilaçları yeniden ücretsiz oldu

Sigarayı bırakmada ücretsiz dönem geri geldi. Sağlık Bakanlığı, 2011 yılında sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz temin ettiği ilaç uygulamasına yeniden başladı.

Sağlık Bakanlığı, sigarayla ilgili verdiği mücadeleye devam ediyor. Bakanlık, 2011 yılında gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasına yeniden başladı. 2011 yılından bu yana 300 bin ilacın tükenmesi üzerine Bakanlık, sigaradan kurtulmak isteyenlere yeniden ücretsiz ilaç dağıtımı yapmak için kolları sıvadı.

HASTANELERDE İLAÇLAR BİTTİ
Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İbrahim Ocak, Sağlık Bakanlığı'nın sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kullanması amacıyla 2011 yılında ülke genelinde 300 bin ilacı illere dağıttığını hatırlatarak, "Hastanelerde ilaçların bitti. Ancak talepler sürüyor. Kullanmadığı ilaçları çekmecelerinden getirenler, komşularına verenler dahi oldu. Kamuoyundan gelen talep ve uzun değerlendirmeler sonrasında ilaçların yeniden ücretsiz olarak illere dağıtılması kararı alındı. Uygulamaya şubat ayı sonu itibarıyla yeniden başlandı" dedi.
İlaçlar sağlık merkezlerinden temin edilecek

Dr. Ocak, ilaçların bu ke hastanelere verilmediğini dile getirerek, "Bu sefer ilaçlar bizlere yani hastanelere verilmedi. Örneğin bu ilaçlar Bursa'da Osmangazi Toplum Sağlığı Merkezi'nde bulunuyor. Önceki gibi bilgisayardan atama yapılmıyor. Sigara Bırakma Polikliniği'nde çalışan arkadaşlar, hastanın hangi ilacı kullanması gerektiğine ya da ilaçsız bırakmasına hastayla ortak karar vermesinin ardından gerekli müdahaleyi yapıyor" diye konuştu.

HASTALAR DEĞERLENDİRİLDİKTEN SONRA TEDAVİ BAŞLIYOR
Polikliniklerin işleyişi hakkında bilgi veren Dr. Ocak, kişinin başvuru sonrası fagerström nikotin bağımlılık testi yapılarak bağımlılık derecesinin ölçüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Hastanın yaşam tarzı ve diğer hastalıklarına göre iki sigara bırakma ilacından birini yazıyoruz. Bazen ilaç vermeyip nikotin yerine koyma tedavileri ve psikolojik destekte de bulunabiliyoruz. Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar da hastayı değerlendiriyor. Gerekli değerlendirmelerin ardından sigara bıraktırma müdahalesi başlıyor. Bunlar nikotin bandı ve sakızıyla da olabiliyor, ilaçla da olabiliyor."

HASTALARIN 600 LİRASI CEPLERİNDE KALIYOR
Hastalarımız, nın ücretsiz verilmesinden çok memnun olduklarını dile getiren Dr. Ocak, "Bu ilaçların ücreti 80 ila 200 lira arasında değişiyor. Ortalama bir sigara bıraktırma tedavisi 3 ay sürüyor. Böylece hastalar yaklaşık 600 lira gibi bir maliyetten kurtuldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara bırakma ilaçları yeniden ücretsiz oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN