Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mercimek tansiyona iyi geliyor!

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, şişmanlığın hipertansiyonun en büyük sebebi olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 24.3.2015 16:11 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 16:12
Mercimek tansiyona iyi geliyor!
Selçuk, "Hipertansiyon kan basıncının yüksek olması ile tanımlanır ve koroner kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Toplumumuzda görülme sıklığı yüzde 31.8 gibi oldukça yüksek olup kardiyovasküler olayların \%35'inden sorumlu olan bir sağlık problemidir. Hipertansiyonlu bir kişinin kalp hastalığına yakalanma hızı normal tansiyonlu bireylere oranla 3-4 kat fazladır." Dedi.

Beden ağırlığı olması gerekenden yüzde 20 fazla olan kişilerde hipertansiyon oluşum sıklığının normal kilolu olanların iki katı olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Özellikle son yıllarda beden kitle indeksi dışında bel / kalça oranı da kan basıncı ile ilişkilendirilen bir parametredir. Özellikle erkeklerde 0.90 kadınlarda 0.85' in üzerinde bulunan değerler kalp hastalığı riskini arttıran faktörler arasındadır.

Hipertansiyonun tedavisinde diyet tedavisinin rolü çok büyüktür. Hastanın klinik durumu ve kan bulguları göz önüne alındığında hekimlerin çoğu zaman öncelikli tercihi diyet tedavisi ve yaşam tarzı değişikliğidir" diye konuştu.

"Diyetle tuz alımının kısıtlanması, Şişman bireylerin zayıflatılması, sağlıklı kiloya indirme,Fiziksel aktivitenin arttırılması,Alkol tüketiminin sınırlandırılması,Diyette doymuş yağın-kolesterolünün düşürülmesi ve Diyette potasyum, kalsiyum ve magnezyum minerallerinin yeterli hale getirilmesi temel noktalardır" diyen Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, "Özellikle plazma sodyumunun düşürülmesi için potasyumdan zengin besinlere günlük beslenmede daha çok yer açılmalıdır. Potasyum açısından yüksek içeriğe sahip besinler:Brokoli, patates, ıspanak, marul,Mantar, patates, kabak, havuç, enginar,Kuru fasulye, mercimek, bezelye, fındık,Kayısı, muz,Portakal, hurma, kuru erik, kuru üzüm. Kalsiyum için tavsiye edilen miktar günde 800-1200 mg, magnezyum için 280-350 mg'dır. Bu minerallerin en yoğun olduğu besinlerse süt ve süt ürünleridir. Ayrıca kalsiyum için pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyveler; magnezyum için ıspanak, kuru baklagil, ekmek, badem, fıstık sayılabilir.Daha az yağ ve daha çok lif tüketmenin, kilo vermenin ötesinde, tansiyona yarar sağladığı iddia edilmektedir. Gerçekten de, yalnızca bitkisel besinlerle beslenenlerde her türlü besinle beslenenlere göre, - tuz tüketimleri anlamlı farklı olmasa bile- daha az tansiyon yüksekliği görüldüğü bildirilmiştir." Şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercimek tansiyona iyi geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN