Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her 88 çocuktan birinde otizm görülüyor

Dr. Aytekin Kemik, çocukluğun erken döneminde görülen otizmin artık günümüzde dikkate alınması gereken bir hastalık olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 2.4.2015 12:21
Her 88 çocuktan birinde otizm görülüyor
Kemik, "Dünyada otizm spektrum bozukluğunun görülme sıklığı 88'de birdir. Ülkemizde de her 88 çocuktan birinin bu spektrum bozukluğundan etkilendiği düşünülmektedir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir" dedi. Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla otizm hastalığıyla ilgili açıklama yapan Kemik, çocukluğun erken dönemlerinde görülen otizmin günümüzde dikkate alınması gereken hastalıklardan birisi olduğunu kaydetti. Otizme dikkat çekmek, bu farklılığa sahip bireylerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 2 Nisan tarihinin 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' olarak ilan edildiğini ifade eden Kemik, "Otizm yaşamın ilk 3 yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık, çevresel, kimyasal ve fiziksel etmenler ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Otistik bireylerde beyin hücreleri farklı çalışmaktadır. Hücreler arasında mesaj taşıyan kimyasal ileticilerde eksiklik ya da fazlalık olduğu düşünülmektedir. Otistik çocuklar genelde öğrenme, algılama bozukluğu ve çevrelerindeki dünyayı algılamakta zorluk çekerler. Dünyada otizm spektrum bozukluğunun görülme sıklığı 88'de birdir. Dolayısıyla, ülkemizde de her 88 çocuktan birinin bu spektrum bozukluğundan etkilendiği düşünülmektedir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir. Otizm dört önemli gelişimsel bozukluktan biridir. Erken teşhis edilmesi çocuğun gelişiminin desteklenmesi ve ailelerin bilgilendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Ailelerin küçük yaştaki çocuklarının davranışlarını yakından takip etmeleri ve çocuğun göstermiş olduğu garip olarak nitelendirilen davranışlar hakkında ebeveynlerin bilgi edinme çabası içinde olmaları çocuğun geleceğinin sağlıklı şekillenmesinde önemli bir faktördür" ifadelerini kullandı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Her 88 çocuktan birinde otizm görülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN