Sanatla tedavi oluyorlar

Aksaray Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören hastaların ebru, yağlı boya resim, ahşap boyama ve takı tasarımı gibi sanatsal etkinliklere katılımları, tedavi süreçlerini de olumlu etkiliyor.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 14:38
Sanatla tedavi oluyorlar
Psikiyatri uzmanı Dr. Ayşe Meltem Turgut, hastaların gördükleri tıbbi tedavi yanı sıra takı tasarımı, örgü, resim, ahşap boyama gibi sanatsal faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

Verilen eğitimlerle hastalardan çok önemli sonuçlar aldıklarını aktaran Turgut, "Yaptıklarıyla kendilerine özgüvenleri daha da artmış oluyor. Bir şeyler yapabildiklerini görmek kendilerini mutlu ediyor. Hasta kendine zamanla 'bunu yapabiliyorum' demeye başlıyor. 'Bunu başarabiliyorum, demek ki ben de yapabiliyorum' diyerek özgüvenleri artıyor. Bir sergi açmayı düşünüyoruz" dedi.

En uzun süren çalışmalarının ahşap boyama olduğunu dile getiren Turgut, "Ahşapta ilgilenen sadece birkaç hastamız var. Ahşaplardan sehpa yapıyoruz. Daha sonra üzerine motifler işliyoruz. Bu, hastamızın yaklaşık 15 gününü alıyor. Burada yapılan eşyalardan elde edilen geliri, yine hastalarımıza veriyoruz. Gelirin bir kısmıyla burada kullanacağımız malzemeler alıyoruz" diye konuştu.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı 120 hastanın bulunduğunu aktaran Turgut, şunları kaydetti:

"Bu hastalar arasında, sürekli buraya gelen aktif 21 hastamız var. Hastalarımızı, bir şeylerle meşgul ediyoruz. En son gelen bayan hastamıza, takı tasarımı ve örgüyü öğrettik. O bayan hastamız, şu anda kendi evinde takı yapıyor ve bunu dışarıya pazarlıyor. Tabii burada öğrendikleriyle yaptığı sanatsal eşyaları satan hastalarımız geçimlerine destek oluyorlar. Bizler de hastalarımıza böyle bir çalışma yapmak, onlara yararımızın olduğunu göstermek bizleri mutlu ediyor. Böyle bir çalışmanın içerisinde yer almaktan dolayı çok memnunuz. Bizler de kendimizi çok mutlu hissediyoruz."

Hastalardan Havva Yıldırımhan (48) ise Toplum Ruh Sağlığı'ndaki doktorlarla tanıştıktan sonra hayatında çok önemli değişiklerin olduğunu belirterek, "Adeta hayata bağlandım. Çalışmalarımız çok güzel gidiyor. Devlet büyüklerimizden halı dokuma tezgahı istiyorum" dedi.

Zamanının çoğunu kitap okuyarak ve dantel örerek geçirdiğini ifade eden Yıldırımhan, "Bir şeyler ürettiğim zaman kendime olan güvenim artıyor. Üretkenlik duygularım uyanıyor. Yaptığım sanatsal faaliyetler beni hayata bağladı. Doktor arkadaşlara çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatla tedavi oluyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN