Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tazminat korkusu sezaryeni uçurdu

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, son yıllarda artış gösteren sezaryen doğumla ilgili çarpıcı bir tespit yaptı.

Giriş Tarihi: 19.5.2015 16:17
Tazminat korkusu sezaryeni uçurdu
Doktorların normal doğumlarda yaşanan sıkıntılar ve açılan milyon TL'lik tazminat davaları yüzünden daha az riskli olan sezaryeni tercih ettiğini bildiren Demir, "Türkiye'de sezaryen oranları yüzde 50'lilere ulaştı. Her iki kadından biri sezaryenle doğum yapıyor" dedi.

DAVALAR ARTTI

Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Demir, doktorlara açılan davaların son 10 yılda giderek arttığını belirterek, "Malpraktis davaları nedeniyle hekimler kadın doğum, anestezi ve cerrah branşından uzaklaştı. Özellikle kadın doğum uzmanlarına artık eskisi kadar rağbet yok. Hekimler daha öğrenciyken, asistanken, 'mahkemeye verilirim' korkusu yaşıyor ve daha rahat branşları tercih ediyorlar. Hekimlerin kendini güvende hissedeceği ortamın oluşturulması lazım. Avrupa'da bir sorun yaşandığında devreye sağlık kurumları giriyor. Dava sonrası ödenmesi gereken tazminatları Sağlık Bakanlığı veya da SGK ödemeli. Türkiye'de bir an önce ebelik sistemine dönülmesi gerekir" diye konuştu.

MOBİL EKİP

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke ise hamilelikte ve sonrası oluşan herhangi bir olumsuzluğa karşı mobil ekip kurduklarını anlatarak, "Bu ekip İstanbul Anadolu yakasında dolaşarak, anne ve adaylara her türlü acil müdahalede bulunuyor. Normal doğum sırasında anne de ve bebekte oluşan olumsuz sorunlar nedeniyle, hekimler tazminat davalarından korkuyor . Öngörülemeyen sebeplerden dolayı hekimler dava edilmesin. Artık milyonluk davalar açılıyor. Bu durum da hekimleri korkutuyor. Davalarla uğraşmak hekimlere sıkıntı veriyor. Sezaryeni azaltmak için açılacak davaların önüne geçmek gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminat korkusu sezaryeni uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN