Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şizofreniye karşı balıkyağı koruması...

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Şizofreniye karşı balıkyağı koruması...

Avustralyalı bilim insanları: Balıkyağı kullananların şizofreniye yakalanma riski daha az. Sebebi ise balıkyağının beyindeki iltihaplanmayı azaltarak sinir hücrelerini koruması

Balıkyağı haplarının şizofreni hastalığının gelişimini önleyebileceği belirlendi. Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması, 3 ay boyunca omega-3 içeren balıkyağı hapı kullananlarda şizofreni belirtilerinin daha az olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, 13-25 yaşında, şizofreninin ön belirtilerini gösteren katılımcılardan bazılarına 3 ay boyunca balıkyağı hapı verdi. Katılımcıların diğer bölümü ise içinde etken madde olmayan haplar (plasebo) kullandı. Bir yıl sonra balıkyağı kullananların sadece yüzde 10'una, plasebo alanların ise yüzde 40'ına şizofreni teşhisi konuldu.

YENİ DENEYLER DE LAZIM
Şizofrenlerin kan hücrelerinde omega-3 gibi yağ asitlerine az rastlandığını hatırlatan bilim insanları, bu durumun beyin hücreleri için de geçerli olabileceğinden yola çıkarak balıkyağının beyindeki iltihaplanmayı azaltıp sinir hücrelerinin korunmasını sağlayabildiğini belirtti. Ancak bilim insanları, araştırmanın küçük çaplı olduğuna ve sonuçların başka çalışmalarla da doğrulanması gerektiğine dikkati çekti. Sonuçları "New Scientist" dergisinde yayımlanan araştırma, risk grubundaki kişilerin terapilerin yanında balıkyağı alabileceği fikrine ışık tutuyor.

YILLAR ÖNCE SİNYAL VERİYOR
Hastanın kişiler ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı kronik bir akıl hastalığı olan şizofreni, genellikle 18-25 yaş aralığında başlıyor. Hastalığın belirtileri aylar hatta yıllar önce ortaya çıkabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şizofreniye karşı balıkyağı koruması...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN