Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusları kellikten kurtaran efsane

Geleneksel Tıp Derneği Başkanı Dr. Gölcük Menekşe yaylasında faydaları saylamakla bitmeyen nu inceledi.

Giriş Tarihi: 14.8.2015 10:16
Rusları kellikten kurtaran efsane bitki
Rusların saç dökülmesini engellemek için en yaygın kullandıkları olan halen ülkede saç dökülmesi için kullanılan ilaçların içerisinde mevcut. Bu değerli bitki ülkemizin birçok bölgesinde yetişmekte olduğunu söyleyen Hekimzade Dr. , Menekşe yaylasında Türkiyenin en uzun boylu dulavrat otuna rastladıklarını belirtti.

Dulavrat otu Avrupa, kuzey Asya ve kuzeyAmerika'da yetişen, ortalama 1,5 metre boylarında, yol kenarlarında, çalılıklarda ve seyrek ormanlarda rastlanabilen bir bitki. Dulavrat otu Türkiye'de de sıklıkla yetişmektedir. Bitkinin kök, yaprak ve tohum kısımları medikal amaçlarla kullanılır.

Bilimsel Çalışmalara Bu Bilgileri Teyid Ediyor

Dulavratotunun insanlar üzerindeki etkisini araştıran herhangi bir klinik çalışma az olmasına rağmen hayvan çalışmaları ve in vitro çalışmalar (cansız ortamda yapılan çalışmalar) mevcuttur. Yapılan bu çalışmalara göre dulavratotu kökünün antibakteriyel (bakteri öldürücü), antikandidal (Candida adlı bir tür mantarın çoğalmasını önleyici), antineoplastik (kanserojen hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını durdurucu), antioksidan (toksinlerden arındırıcı), antiretroviral (anti-virüs etkili), antienflamatuar (iltihap karşıtı), hepatoprotektif (karaciğeri koruyucu) özellikleri olduğu görülmüştür.

Dulavratotunun antimikrobiyal özellikleri, içerdiği poliasetilen bileşenlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak kurutularak satılan ticari dulavratotunun içerisinde bu bileşenden çok az miktarda olduğu bilinmektedir.Kanser Tedavisinde Etkili


Dulavratotu akeninin (küçük, tohumlu ve kuru meyve) içeriğindeki arctiin, aglikon ve arktigenin maddelerinin insanlardaki beş farklı tip kanser hücresinin olgunlaşmasını önlediği görülmüştür.

DNA'yı Etkileyebilen Mucize Bitki

Dulavratotu kökünden elde edilen taze bitki sıvısının içeriğindeki bilinmeyen bir bileşenin antimutajenik etkili (mutasyonu yani hücre DNA'sındaki beklenmeyen bir değişimi önleyici) olduğu saptanmıştır.

Yapılan in vitro çalışmalarda dulavratotu kökü ekstrelerinin, vücuttaki süperoksitdismutaz adlı zararlı radikalleri etkisizleştiren enzime benzer etki yaptığı ve bu sayede zararlı hidroksil radikalleri etkisizleştirerek antioksidan etki gösterdiği görülmüştür.

HİV Virüsüne Karşı Etkili

Yapılan in vitro çalışmalarda (cansız ortamda) dulavratotu akeninin (küçük, tohumlu ve kuru meyve) sıvı ekstrelerinin, HIV virüsünün insan hücrelerindeki CD4 reseptörüne bağlanmasını %90 oranında inhibe ettiği ortaya çıkmıştır. Bunların yanı sıra, yapılan hayvan deneylerinde dulavratotu ekstrelerinin antioksidan özellikleri sayesinde karaciğeri alkol gibi bazı zararlı etkilere karşı koruduğu görülmüştür.

Dulavrat otunun Halk arasında bilinen faydaları;


Diüretik (idrar söktürücü) ve kan temizleyici olarak,
Antimikrobiyal ve antipiretik (ateş düşürücü) olarak,
Bazı sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine yardımcı olarak ve anorexianervosa adlı hastalığın tedavisine yardımcı amaçlı,
Romatizma ve gut hastalıkla görülen şikayetleri azaltmak için,
Sistit ve frengi gibi bazı idrar ve üreme sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olarak,
Akne ve sedef gibi bazı kronik cilt rahatsızlıklarında,
Soğuk algınlığı ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarında,
Kanser tedavisinde,
Hipertansiyon, arteriyoskleroz, hepatit ve diğer enflamasyonlu hastalıkların tedavisine yardımcı olarak,
Afrodizyak etkisi ile cinsel isteği ve gücü arttırmak için, oral yolla (ağızdan alınarak) kullanılır.
Dulavratotu topikal olarak cilde uygulandığında ise, kurumuş cildi canlandırmak, akne, sedef ve egzama gibi sorunların üstesinden gelmek için kullanılır.
Dulavratotu kökü medikal kullanımının yanı sıra yemek olarak pişirilerek de tüketilebilir.

Kullanım Şekli ve Dozaj

Kullanım için tipik bir dozaj miktarı belirlenmemiştir. Ancak çay olarak tüketilmek isteniyorsa 2,5 gram dulavratotu kökünü 150 ml kaynar suya atarak demleyiniz. Bu çayı günde 1-2 kez içmeniz tavsiye edilir.

Dulavrat Otunun Çin Herbalizimdeki Yeri

Bitkinin Çin herbalizmine göre günlük kullanım miktarı 3-9 gram kadardır. Ayrıca diyare gibi durumlarda dulavratotunun kullanılmaması önerilir.

Dulavratotu tohumu Çin'de kızarıklık, kaşıntı ve kızamık gibi ciltle ilgili rahatsızlıkların hafiflemesin kullanılır. Bunun yanı sıra kurdeşen, kabakulak, çıban, kan çıbanı ve sivilce gibi rahatsızlıklar için de kullanılır.

Dulavratotunun tohumları özellikle ciltle ilgili rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, grip ve yüksek ateş gibi hastalıklar için kullanılıyorken; bitkinin kökü daha çok kan ve lenf sistemi için iyi bir temizleyici ve detoksifiye edici olarak kullanılır. Dulavratotu ayrıca kanser tedavisi için de kullanılmakta olup özellikle lenfoma türü kanser tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusları kellikten kurtaran efsane bitki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN