SGK,SSK hizmet dökümü sorgulayın — TC Kimlik No ile

Giriş Tarihi: 29.4.2015 04:55 Güncelleme Tarihi: 14.8.2015 10:51
SGK,SSK hizmet dökümü sorgulayın — TC Kimlik No ile

SGK SSK sorgulamalarını yapmak isteyen vatandaşlar nasıl ve nereden yapabilecekler? TC Kimlik No ile SSK SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi

TC Kimlik No ile SSK SGK hizmet dökümü numaranız ile internet üzerinden ulaşabildiğiniz bilgilerden birisi de SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemleri. TC Kimlik No ile SSK SGK hizmet dökümü ile internet üzerinden SGK SSK sorgulaması çok kolay. SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerinin tamamını internet üzerinden yapabilirsiniz. SGK prim gün sorgulama işlemini online olarak yapmak ve SGK / SSK borç sorgulama hakkında detaylı bilgi için haberimizi inceleyebilirsiniz.

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

SGK RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

TÜM SGK SSK UYGULAMALARI İÇİN TIKLAYINBu sorgulama işlemini başarıyla tamamlayabilmek için öncelikle ilgili siteye giriş yapmalısınız. Açılan sayfada öncelikle uyruğunuzu seçmelisiniz. Eğer T.C. vatandaşı iseniz sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, doğum yılınızı, nüfus cüzdanınızda bulunan cilt numaranızı ve verilen güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir. Eğer yabancı uyrukluysanız sizden sırasıyla T.C. kimlik numaranız, ikamet tezkere numaranız, doğum yılınız ve güvenlik kodu bilgileri istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra "Bilgileri Sorgula" butonuna basarak prim sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.
Kurumun görevleri:

• SSK-SGK sosyal güvenlik alanında bir gelişme olduğunda uluslararası gelişmeleri takip eder.
• SSK-SGK sosyal güvenlik ile alakalı konularda kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibat kurar.
• SGK-SSK farklı ülkelerle yapılacak olan anlaşmalar için çalışmalar yürütür.
• SGK-SSK bireylerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin daha iyi hizmet alabilmeleri için çalışmalar yürütür.
• SSK-SGK hizmet verdiği kişilerin hak ve yükümlülüklerini koruyarak yerine getirilmesinde öncülük eder.
SSK-SGK Uygulamaları
SSK-SGK Sorgulama
SSK-SGK sorgulama uygulamasını kullanarak öğrenebileceğiniz bilgiler;

• Hangi işyerinde çalıştıysanız o işyerinin işyeri numarasını,
• Daha önceden hangi tarih aralıklarında çalıştığınızı,
• Belge kodunuzu,
• İşe giriş ve çıkış tarihinizi,
• Hangi dönemlerde, hangi miktarda prim gün sayınızın yatırıldığı,
• Aylık kazancınızın ne olduğunu,
• Yıllık toplamlarınızın tümünü,
• Kısaca anlatmak gerekirse SSK-SGK ile ilgili genel hizmet bilgilerinizin bütününü öğrenebilirsiniz.

SSK-SGK Gün Dökümü

SSK-SGK gün dökümü uygulaması sayesinde işe başlama tarihinizi, işten çıkış tarihinizi, ne kadar süreyle hangi işte çalıştığınız gibi bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. SSK gün dökümüyle ayrıca emekliliğinize ne kadar gün kaldığını, öğrendiğiniz bilgileri kullanarak emekli olacağınız tarihi, alacağınız maaşı gibi birçok işlemi de gerçekleştirebilmektesiniz.
SSK-SGK Maaş Hesaplama

SSK-SGK maaşınızı hesaplamanızın en kolay ve pratik yoludur. Bu uygulamayı kullanarak kendi emekli maaşınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bu uygulama ile, önceden ortalama emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz ve sonrasında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmazsınız. Ancak bu noktada bilmelisiniz ki SSK-SGK maaş hesaplama uygulamasının amacı sizleri bilgilendirmektir. Herhangi bir resmi evrak niteliği taşımamaktadır.
SSK-SGK Randevu Alma

SSK-SGK randevu alma için 3 seçenek vardır. Online SSK-SGK randevu alma sistemiyle ücretsiz olarak hangi doktordan istiyorsanız ona göre randevu alabilirsiniz. Diğer seçenek ise alo 182 numarasını arayarak randevu alabilmenizdir. Son olarakta sabah erkenden hastaneye gitmenizi tavsiye ederek randevu alabilirsiniz. İnternet üzerinden randevu alabilmek için ilgili siteye giriş yaptıktan sonra randevu ala tıklayıp yeni üye ol butonuna basmalısınız. Bu adımdan sonra sizden sırasıyla T.C kimlik numaranız, adınız, soyadınız, cinsiyetiniz, doğum yeriniz, doğum tarihiniz, babanızın adı, annenizin adı, telefon numaranız, sabit bir telefon numarası ve siteye daha sonralarda da giriş yapabilmek için kullanacağınız sizin tarafınızdan belirlenen parolanız istenecektir. Sizden istenen bilgilerin hepsini doldurmak zorunda değilsiniz. Bilgilerin yanında (*) işareti olan bilgileri doldurmanız yeterlidir. Ancak randevunuzla ilgili kalıcı bilgi istiyorsanız zorunlu olmadığı halde e-posta adresinizi vermenizi tavsiye ederiz. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra kaydet tuşuna bastığınızda SSK-SGK randevu alma sitesine üyeliğiniz tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerden sonra ihtiyaç anında sadece T.C. kimlik numaranız ve parolanızla birlikte istediğiniz şehirde istediğiniz hastanenin istediğiniz doktorundan randevu alabilirsiniz.
SGK SSK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

SGK SSK rapor girişi uygulaması işverenler için uygulamaya konmuştur. SGK SSK rapor girişi ile SGK'ya gitmeden online bir biçimde rapor almış çalışanınızın bilgilerini internet üzerinden girebilirsiniz. SSK rapor girişi ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.
SSK İşyeri No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK SSK işyeri numaranız devlet tarafından yapılan herhangi bir kontrolde sizin için gerekli olacaktır. Şimdilik sadece İstanbul'daki işyerleri için yapılan www.ito.org.tr adresiyle işyeri sicil numaranıza ulaşabilirsiniz. Peki diğer işyerleri SGK SSK işyeri sicil numaralarını nasıl öğrenecekler. Bunu aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SSK NEDİR?

SGK-SSK, Sosyal Sigortalar Kurumunun kısaltmasıdır. SGK-SSK günümüzde birçok vatandaşın yardımına koşar. SGK-SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu; yardıma ihtiyacı olan, geliri düşük ailelerin başka kişilere muhtaç olmadan kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için yardım amaçlı kurulmuş bir kurumdur. SGK-SSK sayesinde hastanelerde herhangi bir ücret ödemeden vatandaşlar muayene olabilmektedir. SGK-SSK kurumuna bağlı olmadıkları takdirde hastanede muayene ücreti, tahlil ücreti ve röntgen ücreti gibi birçok ücret ödemek zorunda kalacaklardı. Vatandaşın muayene ve hastane masrafları bağlı olduğu bu SGK-SSK kurumu tarafından devletten aldığı para ile karşılanmaktadır.

SGK-SSK kurumundan belirli bir süre sonra emekli de olabilirsiniz. Sigortalı olarak SGK-SSK kurumuna bağlılığınızda belirli şartları yerine getirdikten sonra emekli olabilirsiniz. Her çalışan vatandaşın gelecek adına hayali emekliliktir. SGK-SSK kurumuna ait emeklilik şartları tamamlaması gereken yaş, tamamlanması gereken prim ödeme gün sayısı ve tamamlanması gereken sigortalılık süresi şeklinde üç ayrı kategoride incelenmektedir.
SGK NEDİR?

SSK-SGK, Sosyal Sigortalar Kurumunun kısaltılmış halidir. İnsanların çalışma hayatında da yaşlandıklarında da yaşam kalitesini etkileyecek olan en önemli etken sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, vatandaşların kazanmış olduğu gelirlerini göz önünde bulundurmadan toplum huzurunu bozan sosyal tehlikelerin vermiş olduğu zararlardan primli veya primsiz olarak, vatandaşın sosyal tehlikeler sonucunda kurtarılma güvencesidir. Ülkemizde sosyal güvenlik hakkı Anayasamızın 60. Maddesinde belirtilmiştir. Anayasamızın 60. Maddesi "Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar" hükmüdür.
Sosyal güvenlik kavramı yani SSK-SGK, mesleki veya sosyal risk sebepleri yüzünden geliri veya kazancı azalmış olan vatandaşların başka kimselere muhtaç olmadan, geçinme ve yaşama ihtiyaçlarını sağlayan bir sistem olarak da tanımlanır.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde SSK-SGK yeniden düzenlenmiş ve eşit ve adil bir yapıya kavuşturmak amacı ile yenilikler yapılmıştır. 2006 yılında farkı vatandaşlara hitap eden SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları tek bir çatı altında yani SSK-SGK çatısı altında toplanmıştır.

SSK-SGK kurumuna bağlı olarak da emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz. Denildiği gibi SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları SSK-SGK çatısı altında toplanmaktadır. Bağlı olduğunuz bu kurumlardan herhangi birisine ait çalışmalarınızı devam ettirip emeklilik şartlarını tamamladıktan sonra emeklilik hakkınızı kullanabilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilik şartları hepsi için farklıdır. Ortak olan sadece hepsinde de tamamlanması gereken yaş, tamamlanması gereken hizmet süresi ve tamamlanması gereken prim ödeme gün sayısı vardır. Yalnız bu şartlar her kurum için farklı belirlenmektedir. Kadınlar için ve erkekler için de farklılık göstermektedir. SSK-SGK çatısı altında toplanan tüm bu kurumlardan bağlı olduğunuz kuruma ait olan emeklilik şartlarını öğrenebilir, ne zaman emekli olacağınız konusundan tahmini bir hesaplama yapabilirsiniz.

Vatandaş SSK-SGK çatısı altında toplanan kurumlardan bağlı olduğu kurumun üç kategoride altındaki şartları yerine getirdikten sonra emekli olabilir. Vatandaş bağlı olduğu kurumunda belirli bir süre geçirip emeklilik şartları tamamlandıktan sonra SSK-SGK vatandaşa ödediği prim miktarına bağlı olarak emeklilik maaşı bağlar. Tüm bunlar sayesinde vatandaş SSK-SGK'ya bağlı olan kurumlardan herhangi birine bağlı olduğu sürede ve emeklilik döneminde vatandaşlar başka kişilere muhtaç olmadan hayatına devam edebilir. SSK-SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak vatandaş hem devlet güvencesi altına girmiş hem de sırtını devlete yaslamış olacaktır.
SGK, prim borcu ve 4/B konusunda bilgilendirdi

SGK, prim borcu yapılandırması ve 4/B'lilerin durumu hakkında bilgilendirme yaptı. Son dönemde yapılan haberlere tepki gösterilirken uygulamalardan 4/B'lilerin de faydalanabileceği belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), açıklama yaptı. SGK tarafından yapılan açıklamada, SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında imzalanan iş birliği protokolünün ardından, "Dul ve yetimi unuttular" şeklinde yayımlanan haberlere vurgu yapıldı. 4/B kapsamında yer alan sigortalıların da yapılan düzenlemeden yararlanabileceği kaydedildi.

6552 sayılı Kanun kapsamında SGK prim borçlarının yeninden yapılandırılması hakkında açıklama yapan SGK, bu süreçte 5510 sayılı Kanun'un 4/B kapsamındaki sigortalıların SGK prim borçlarının ödenmesi konusunda kolaylık sağlanması için Türkiye Halk Bankası ile işbirliği protokolü imzalandığını belirtti.

Açıklamada, protokol gereğince, bankadan verilecek krediden 5510 sayılı Kanun'un 4/b kapsamındaki sigortalılardan, prim borcu bulunup, 6552 sayılı Kanun gereğince borcunu yapılandıran ve emekliliğe hak kazanan sigortalıların faydalanacağı aktarıldı.

Yapılandırma süresi içinde başvuranların kredi kullanacağı, bankadan kullanılacak kredinin taksitlerinin, sigortalıya SGK tarafından bağlanacak emekli aylığından kesilerek ödeneceği belirtildi.

Krediden faydalanan ve emekli aylığı bağlanan sigortalının ölümü halinde, sigortalıya hayat sigortası yaptığı için, ödenemeyen kredi tutarının sigorta şirketinden karşılanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"SGK tarafından bağlanan ölüm aylığı, sigortalının ölümü halinde ve Kurum mevzuatı gereğince aylık bağlanması şartlarının oluşması üzerine hak sahibi olan eş, çocuk ve ana babaya bağlanan aylık olarak değerlendirilmektedir. Malullük aylığı ise çalışmaktayken sigortalının çalışma gücünü kaybetmesi nedeniyle yetkili sağlık kurumlarından almış olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmiş ve Kurumun yetkili kurullarında kabul edildikten sonra, aylık bağlama şartlarını taşıması halinde bağlanan aylık olarak nitelendirilmektedir. Aylık bağlama süreci ile kontrol muayenesi nedeniyle sonucu öngörülememektedir.

Ölüm aylığı alan hak sahibinin, evlenme, sigortalı olarak işe başlaması veya ölüm gibi nedenlerle aylık alma şartlarını yitirmesinden dolayı, bağlanan aylıklar kesilmektedir. Bağlanan ölüm aylığının sürekliliği bulunmadığı gibi, süresi de bilinmemektedir. Kullanılan kredinin taksitleri, Kurum tarafından Bankaya gönderilen aylık tutarından kesilerek ödeneceğinden, ölüm ve malullük aylıklarının ise devamlılığı olmadığından Banka ile imzalanan protokol kapsamında bulunmamaktadır."
SSK SGK HABERLERİ

SGK o uygulamaya devam ediyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin uygulamanın devam ettiğini açıkladı.

SGK'dan yapılan açıklamada, bilindiği üzere, 08 Kasım 2014'de Kurumun web sayfasında, Danıştay Onbeşinci Daire Başkanlığınca alınan kararlar nedeniyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon alınabileceği ve biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin yapılacak düzenlemelerin Kurum portalından bildirileceği duyurulduğu hatırlatılarak şöyle denildi:

"3 Nisan 2015 tarihli ve 29315 Sayılı Resmî Gazetede yer alan; Danıştay Onbeşinci Dairesinin "İtiraz Yolu İle Anayasa Mahkemesine Başvurulması Kararına" istinaden Anayasa Mahkemesi tarafından, 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 67 nci maddesinin 3 üncü fıkrasına, 01 Mart 2012 tarihli ve 6283 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile eklenen "… biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulamasının yapılması ve/ veya …" ibaresinin, Anayasa'ya aykırı olmadığına ve itirazın reddine karar verilmiştir."

Biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin uygulamanın 08 Kasım 2014 tarihli duyuruda belirtilen şekilde devam ettiği kaydedilerek uygulamaya ilişkin değişikliklerin duyurulacağı bildirildi.
SGK'dan flaş ilaç açıklaması

SGK Başkanlığı, "Opdivo 10 mg/ml 10 ml 1 vial (Nivolumab)" isimli ilacın, kurum tarafından karşılanmaması yönündeki haberleri yalanladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı tarafından, "Opdivo 10 mg/ml 10 ml 1 vial (Nivolumab)" isimli ilacın, kurum tarafından karşılanmaması nedeniyle hasta mağduriyetleri oluştuğu yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

SGK'dan yapılan açıklamada, sağlık giderleri SGK tarafından karşılanan sigortalı ve hak sahiplerinin tedavileri için gerekli görülen ancak Türkiye'de ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olduğu halde çeşitli nedenlerle üretilmeyen, ithalatı yapılmayan ilaçların, yurt dışından temin edildiği anımsatıldı.

"Opdivo 10 mg/ml 10 ml 1 vial (Nivolumab)" isimli ilacın, kurum tarafından karşılanmaması nedeniyle hasta mağduriyetleri oluştuğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı" ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TEB tarafından fiyat araştırması yapılarak yurt dışı ilaç listesine girme talebiyle başvurusu yapılan ilaç-ilaçlar, Yurt dışı İlaç Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonunca (YİTEDK) değerlendirildikten sonra nihai kararı verecek olan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonuna (SHFK) sunulur. YİTEDK ve SHFK tarafından yapılan değerlendirmeler ise ilaçların yalnızca mali yönü değil, klinik etkililik ve güvenlik profilleri de göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.
'Opdivo 10 mg/ml 10 ml Vial' isimli ilaç, Bristol Myers Squibb firmasına ait 'nivolumab' etkin maddeli ilaçtır. İlacın malign melanoma tedavisinde kullanımı için FDA onayı bulunmaktadır ve bu tanıda kullanımı halinde bahsi geçen firma tarafından uygulanan insani amaçlı erken erişim programı kapsamında ücretsiz olarak temin etmektedir."
Söz konusu ilacın hodkin lenfoma hastalığında kullanımı amacıyla Yurt Dışı İlaç Fiyat Listesi'ne eklenmesi talebinin, TEB tarafından 9 Şubat 2015'te SGK'ya ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, ilacın, melanoma ve akciğer kanseri tanısında FDA onayı bulunmasına rağmen, lenfoma tanısında kullanımı ile ilgili bir onayının bulunmadığı vurgulandı.

Opdivo (Nivolumab) isimli ilacın hodkin lenfoma tanısında etkili olacağı yönünde kesin bilgi ile klinik etkililik ve güvenliği konusunda yeterli çalışma bulunmaması nedeniyle yapılan başvurunun, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK,SSK hizmet dökümü sorgulayın — TC Kimlik No ile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN