Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pekin'de nefes almak sigara içmeye bedel

Çin'de 6 erken ölümden 1'inin sorumlusu hava kirliliği... Araştırmalar ülkede nüfusun yüzde 83'ünün sağlıksız hava koşullarına maruz kaldığını gösteriyor

Giriş Tarihi: 20.8.2015
Pekin'de nefes almak sigara içmeye bedel
Çevre hakkında araştırmalar yapan Berkeley Earth isimli sivil toplum kuruluşu, Çin'in başkenti Pekin'de hava kirliliğinin dayanılmaz boyutlara ulaştığını açıkladı. Kuruluşun yaptığı bir bilimsel çalışmada Çin'deki hava kirliliğinin yılda 1.6 milyon kişinin ölümüne neden olduğu ortaya çıktı. Raporda günde 4 bin kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Araştırmada yer alan bulgular arasında hava kirliliğinin toplam ölümlerin yüzde 17'sine neden olduğu ve her 6 erken ölümün 1'inden sorumlu olduğu yer alıyor. Amerikan Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) standartlarına göre Çin nüfusunun yüzde 83'ünün sağlıksız bir hava soluduğu ifade ediliyor. Kuruluşun raporunda hava kirliliğine neden olan en büyük faktörün kömürle çalışan santrallerin yoğun olarak kullanması olarak açıklanıyor. Araştırmayı yöneten uzman Robert Rhode, hava kirliliğinin Pekin'in güney batısında çok kötü olduğunu belirtiyor.

KÜRESEL ISINMANIN NEDENİ

Rohde, Çin'in kömür kullanımını sınırlandırarak havayı temizlemeye başlamasının, karbondioksit salınımını azaltacağını ve küresel ısınmaya neden olan gazların miktarını da düşüreceğini vurguluyor. EPA'nın 2010 verilerine göre ABD'de ise 63 bin ile 88 bin kişi hava kirliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Başka kuruluşların raporlarına göre ise bu rakam 35 bin ile 200 bin arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pekin'de nefes almak sigara içmeye bedel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN