Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evinizdeki görünmeyen misafirler

Giriş Tarihi: 27.8.2015 15:01
Evinizdeki görünmeyen misafirler

En temiz ve neresi diye sorsalar cevabınız tabi ki evim olur. Bu kadar emin olmayın sizinle aynı evi paylaşan tam 9 bin var..

En temiz ve neresi diye sorsalar cevabınız tabi ki evim olur. Bu kadar emin olmayın sizinle aynı evi paylaşan tam 9 bin var... Amerikalı bilim insanları yaptıkları araştırma sonucu evlerde 9 bin çeşit türü olduğunu tespit etti. Evde yaşayan bireylerin sayısı, evcil hayvan olup olmaması sayıda değişiklik gösterebiliyor. Colorado Üniversite'sinin 1200 evde yaptığı araştırmalar, bakteri ve oluşumlarının, evin konumu, evde yaşayan birey sayısı, evcil hayvan olup olmaması gibi başlıklar üzerinde durularak yapıldı.

Araştırmayı yapan çevrebilim ve evrimsel biyoloji uzmanı Doç. Dr. Noah Fierer, " Bizim burada soruşturduğumuz gerçekten basit bir doğa tarihi araştırması. Mikropların evlerimizde yaşadığını uzun bir zamandır biliyorduk. Bizim şimdi yaptığımız, alana göre nasıl değişiklik gösterdiklerini anlama amaçlı modası geçmiş bir bilim" şeklinde konuştu.

Yapılan araştırma, gönüllü vatandaşların evlerinde gerçekleştirildi. " Evlerimizdeki Vahşi Yaşam" adlı proje 1200 hanede ev içlerinde, özellikle kapı üstlerinde bulunan tozlardan alınarak yapıldı. İncelemeler sonrası, evden alınan toz örneklerinde mikroskobik canlılara rastlandı. Her bir evde 2 binden fazla mantar yapısı tespit edildi. Bu mantar çeşitleri arasında Penicillium, Aspergillus, Alternaria ve Fusarium da bulunuyor. Ev içerisinde hızla çoğalan bu mantar türleri evin konumuyla eşit orantıda ilerliyor.

DIŞARIDAN EVE TAŞIYORUZ

Doktor Fierer, "Evlerde gördüğümüz mantarın çoğu evin dışından geliyor dedi ve şöyle devam etti, "Kıyafetlerimiz veya açık pencere ve kapılardan giriyorlar. Dolayısıyla evimizde ne tür mantarların olduğunun en iyi göstergesi, evin konumu." Araştırmacılar aynı zamanda bir evin içerisinde 7 bin farklı türde bakteride olduğunu da belirtti. Bu bakterilerden Stafilokok ve Streptokok gibi bakteriler insan derisinden evlere taşınıyor. Bacteroides ve Faecalibacterium gibi bakteriler ise insan dışkısıyla doğrudan eve nüfus ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evinizdeki görünmeyen misafirler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN