Evcil hayvanlar kalbinizin en iyi dostu

Yapılan son çalışmalar, evcil hayvan, özellikle de köpek beslemenin kalp-damar sağlığı açısından olumlu sonuçları olduğunu kanıtladı. Küçük dostlar, obeziteden hipertansiyona pek çok derde çare oluyor

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Evcil hayvanlar kalbinizin en iyi dostu
Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, evcil hayvan sahibi olma ile kalpdamar sağlığı arasında olumlu bir ilişki olduğunu belirtiyor. Peki evcil hayvan sahibi olmak kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor, kalp hastalıkları üzerinde hangi olumlu değişikliklere sebep oluyor? Prof. Dr. Ali Metin Esen, kalbimiz ve evcil hayvanlar arasındaki ilişkiyi anlattı...
Tüm dünyada en başta gelen ölüm sebepleri arasında olan kalp-damar hastalıkları çok sayıda risk faktörleri sonucunda ortaya çıkıyor. Ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede özellikle hareketsizlik ve aşırı kilolu olma bu risk faktörleri içinde en yaygın olanlarıdır.
Kalp-damar hastalıklarının bilinen en önemli sebepleri arasında yer alan hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklar ya tam olarak tedavi edilemiyor ya da yeterince önemsenmediği için tedavilerinde optimal sonuçlar elde edilemiyor.

KRİZ SONRASI ÖLÜM ORANI AZALIYOR
Modern ilaç ve ileri teknoloji ürünü cihazlara rağmen kalp-damar hastalıklarından ölümlerde istenilen düzeylerde azalma sağlanamaması da bilim insanlarını bu hastalıktan korunma ve tedavi etmede yardımcı olacak yeni araştırmalara yönlendiriyor.
Yapılan son araştırmalar ve yayınlanan bilimsel çalışmalar, evcil hayvan beslemenin, özellikle de köpek sahibi olmanın kalp-damar sağlığı açısından olumlu sonuçları olduğunu gösteriyor.
En saygın kardiyoloji bilim derneklerinden biri olan American Heart Association (AHA), yayınladığı bilimsel bir çalışma ile evcil hayvan sahibi olma ile kalp sağlığı arasındaki olumlu ilişkiyi ilan etti. Özellikle köpek sahibi olanların fiziksel aktivitelerinin arttığı, lipid değerlerinin normalleştiği, strese karşı daha dayanıklı oldukları, aşırı kilolu bireylerde zayıflama süreçlerinin pozitif etkilendiği, kalp krizi geçirenlerde ölümlerin azaldığı belirtildi.
İlaç ve teknoloji desteği dışında, evcil hayvan sahibi olmak gibi doğal yöntemlerin kalp-damar hastalıklarından korunma ve tedavi etmede etkili olması, yeni tedavi yöntemlerine ışık tutacaktır.
Yapılan araştırmalar; özellikle köpek sahibi olmanın tansiyon ve kolesterol yüksekliğine karşı koruyucu olduğunu, fiziksel aktivitenin süresini ve sıklığını artırarak obeziteyi de azalttığı sonucunu ortaya çıkartıyor.

YÜRÜYÜŞ VAZGEÇİLMEZ OLUYOR
Yapılan araştırmalar sonucunda; özellikle köpek sahibi olanların köpekleriyle beraber yürümekten duygusal olarak haz aldıkları, bu aktivitenin bir süre sonra vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldiği saptandı.
Zayıflama programına alınan hastalardan köpek sahibi olanların daha kolay zayıfladıkları ve programda kendilerinden istenilen egzersiz süre ve sıklığına daha iyi adapte oldukları görüldü. Bunun önemli nedenlerinden birinin köpekle yürüyüş yapmanın kişinin kendisini daha güvende hissettirdiği, özellikle yalnız yürümekten çekinen yaşlı ve kadınların köpekleri sayesinde bu korkularını yendikleri anlaşıldı.
Köpeğin yürüyüş temposuna uygun yürümenin orta egzersiz derecesine karşılık geldiği ve bunun da kalp sağlığı açısından yeterli olduğunu biliyoruz.
Hayvanları gerçekten seviyor ve sorumluluğunun altına girmeyi kabul ediyorsanız, o zaman sahiplenin ki en sadık dostunuz ile keyif ve sağlık içinde bir hayatı paylaşın.

KEDİ-KÖPEĞE BAKAMAYACAKSANIZ SIRF KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN ALMANIZ ANLAMSIZ

Türkiye'de durum nedir?
Evcil hayvan sahibi olmanın kalp sağlığı üzerine olan olumlu katkılarının bilimsel olarak kanıtlanmasından sonra hastalarımıza "Herhangi bir evcil hayvan besliyor musunuz?" sorusunu sormaya başladık. Başlangıçta bir kardiyoloji uzmanının neden böyle bir soru sorduğuna anlam veremeyen hastalarımız, evcil hayvan sahibi olmak ile kalp sağlığı arasındaki olumlu ilişkiyi öğrenince bizlere, "Ne zamandır bir köpeğimiz olsun istiyorduk. Söylediklerinizden sonra bu isteğimizi gerçekleştirmeyi daha ciddiye alacağız" ifadelerinde bulunmaya başladılar. Bu geri dönüşler bizleri çok mutlu ederken, aynı zamanda halkın konuyla ilgili bilinçlenmesi durumu ortaya çıkıyor. Bilinç sağlamak için de hastanelerde düzenli olarak hastaları bilinçlendirmeye yönelik seminerler düzenlenebilir, broşürler hazırlanarak halkın daha detaylı bilgi sahibi olması sağlanabilir. Bununla birlikte evcil hayvan sahibi olmanın büyük bir sorumluluk gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor. Bu sorumluluğun gereğini yerine getiremeyecek kişilerin, sırf kalp sağlığına olumlu katkılarından dolayı evcil hayvan sahibi olmaları doğru değildir. İnsanların hiç hazır olmadıkları veya bakamayacakları halde bu kadar büyük sorumluluk ve strese girmeleri de bence doğru değil. Bu da sağlığımızı bozan ve yoran bir durum olur.

KALP KRİZİ GEÇİREN KÖPEK SAHİPLERİ KOLAY İYİLEŞİYOR

Önemli bir bilimsel çalışmanın alt grup analizinde, köpek sahibi olmanın kalp, damar hastalıkları ölümlerini anlamlı ve diğer faktörlerden bağımsız bir şekilde azalttığı ortaya koyuldu.
Başka önemli bir çalışmanın çoklu karşılaştırma analizinde ise kalp krizi geçiren ve köpek sahibi olan hastaların, kalp krizi geçiren ve köpek sahibi olmayan hastalara göre daha fazla hayatta kaldıkları sonucuna varıldı.
Tüm bu bilimsel veriyi dikkate alan Amerikan Kalp Cemiyeti; evcil hayvan, özellikle köpek sahibi olmanın kalp damar hastalık riskini azaltan faktörlerden biri olabileceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evcil hayvanlar kalbinizin en iyi dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN