Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalık habercisi olabilir

Giriş Tarihi: 1.9.2015 15:42
Adet düzensizliği hastalık habercisi olabilir

ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Halil İbrahim Dinler, kadınlarda nin hastalık habercisi olabileceğini belirterek, "Stres, yeme bozuklukları ve aşırı egzersiz, adet düzenini bozabilir. Bu anlamda adet düzensizliği yaşayan kadınların bu sorununu mutlaka önemsemesi gerekir" dedi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Halil İbrahim Dinler, "adet düzensizlikleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. "Adet görmeme yani amenore aslında hastalık değil, belirtidir diyen Opr. Dr. Dinler, "Bir genç kız 16 yaşına kadar hiç adet görmemiş ise buna 'primer amenore' adı verilir. Normal adet gören bir kadın adet görmemeye başlarsa ve hamile değilse buna 'sekonder amenore' denir. Amenore sebepleri arasında fiziksel veya psikolojik stres, aşırı egzersiz ve anoreksia nervosa gibi yeme bozuklukları sayılabilir. Poliik over sendromu olan kadınlarda da uzun süre adet görmeme yaşanabilir. Ayrıca amenore menopozun önemli bir belirtisidir diye konuştu.

Adet görmeme ya da düzensiz adet durumunda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini ifade eden Opr. Dr. Dinler, adet görememe durumunda yaş gruplarına göre önerilerde bulunulabileceğini belirterek, "16 yaşına gelmiş ve hiç adet görmemiş genç kızlar mutlaka doktora başvurmalıdır. Yeni adet görmeye başlayan genç kızlarda ilk iki yıl menstruasyon her ay düzenli gelmeyebilir anca yaş ilerledikçe düzene girmesi gerekir. Düzensizlik devam ederse polikistik over sendromu ya da tiroit hormon bozukluğu olmadığından emin olmak için hormon tetkiklerini görmekte fayda vardır. 20-30 yaşlarında bir kadın önceden düzenli adet görüyorken adet gecikmeleri başlamışsa mutlaka hormon tetkiklerine bakılmalıdır. Çünkü hiç tahmin etmeyeceğimiz şekilde, bazı kadınlarda yumurtalık rezervleri erken tükenmektedir. Buna 'prematür ovaryan yetmezlik' adı verilmektedir şeklinde konuştu.

YUMURTALIK KİSTLERİ ADET DÜZENSİZLİĞİ İLE KENDİNİ GÖSTEREBİLİR

nin çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceğini kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Dinler, "Yumurtalıktaki iyi huylu kistler kendilerini adet düzensizliği belirtisiyle gösterebilir. Bunlar adet görmeme ya da ara kanama gibi farklı şekillerde olabilir. Bu kistlerin büyük bir kısmı fonksiyonel kist adını verdiğimiz birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolan kistler iken, bazıları cerrahi girişim gerektiren farklı yapıda kistler olabilir" açıklamasında bulundu.

Opr. Dr. Dinler, adet düzensizliğinin işaret ettiği rahatsızlıklardan birinin de miyomlar olduğuna dikkat çekerek, "Bazı miyomlar hiçbir belirti vermeyip tedavi gerektirmeyebilir. Ancak bazı miyomlar adet kanamasının şiddetli olmasına, bazen de iki adet dönemi arasında ara kanamalar olmasına sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka önemsenmelidir ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adet düzensizliği hastalık habercisi olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN