Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ısırıklarında bitkisel tedavi yöntemleri

ısırıkları belirtileri kaşıntı, şişme, cilt döküntüleri, morarma ve bazen deri enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Sivrisinek sokması ayrıca dünyanın bazı bölgelerinde sıtma ve ‘’dang’’ gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir.

Giriş Tarihi: 2.9.2015 09:39
Sivrisinek ısırıklarında bitkisel tedavi yöntemleri

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR ?

Sirke: İlk kaşıntılı ısırığı fark ettiğinizde, doğrudan sirkeyi az miktarda uygulamayı deneyin. Eğer ısırıklar birden fazlaysa, bir kova suya bir miktar sirke katarak etkilenen kısmı yıkayabilirsiniz. Hakiki elma sirkesini öneririz.

Aloe Vera: Sarı baş sokması, yanı sıra diğer birçok durumlar için bir başka mükemmel ilaçtır. Kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Bir aloe bitkisi veya organik aloe suyu doğrudan taze jel kullanabilirsiniz. Her ikisi de rahatlama sağlar.

Sabun: Sivrisinek ısırıkları için kuru sabun diğer bir alternatiftir. Kuru sabunu doğrudan etkilenen kısma uygulayın, kaşıntının giderilmesini sağlar. Kaşıntı geçtikten sonra ısırık olan kısmı iyice yıkayın.

Kabartma tozu ve su: Sivrisinek sokması için bir başka basit çare kabartma tozu ve sudur. İkisinden kalın bir macun yapın ve sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Kısa sürede şişme ve kaşıntı geçecektir.

Soğan: Gözyaşı üretimi dışında sinek ısırıklarına yardımcı olmaktadır. Yapmanız gereken tek şey etkilenen kısma soğanı ikiye bölerek koyun. 1-2 dakika içerisinde ısırıktan eser kalmayacaktır.

Diş macunu: Kısa sürede rahatlama sağlamak için naneli diş macununu etkilenen kısma uygulayın.

Hakiki Bal: Çok az miktarda balı etkilenen kısma uygulamanız kısa sürede rahatlama sağlayacaktır. Bal ayrıca nın neden olabileceği enfeksiyonu da önleyebilmektedir.

Limon: Limon suyu sinek sokması etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır, şişi giderir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Aynı zamanda enfeksiyonu engeller.

Uçucu Yağlar: Sivrisinek sokması için geçici bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek birçok uçucu yağ vardır. En etkilileri, çay ağacı, biberiye , lavanta ve sedir yağı . Çok az miktarlarda direk uygulanır.

Sarımsak: Isırığın üzerine çiğ sarımsak koymayı deneyin. Bu hafif yanma hissedeceksiniz, ama sonradan ciddi rahatlama sağlayacaktır. Çocuklar için de sarımsak yağı kullanılmasına bir sakınca yoktur.

Buz: Bir buz torbası içerinde 10-15 dakika boyunca uygulamanız rahatlama sağlayacaktır. Kaşıntının yanında şişi de buz tedavisi iyileştirecektir. Eğer o an buz yoksa musluk suyu altına birkaç dakika tutmanız yeterli olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivrisinek ısırıklarında bitkisel tedavi yöntemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN