Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağ’ın 150 Derde Deva

Giriş Tarihi: 25.9.2015 08:28 Güncelleme Tarihi: 25.9.2015 16:26
Uludağ’ın Yediveren Çileği 150 Derde Deva

’nın dağ ilçelerinden Orhaneli’nde ekimi yapılan ve yüksek verim elde edilen çiftçinin yeni umudu oldu. 150 derde deva olan çilek, çitçilerin kuracağı dernekle dünyaya tanıtılacak.

Kokusu, rengi, büyüklüğü ve hormonsuz olması sebebiyle rağbet gören , Orhaneli çiftçisinin yüzünü güldürüyor. İlçe merkezi ve köylerde yetiştirilen çileğin pazar sıkıntısı yok. Çileğin kilosu 3 ila 5 liradan satılıyor. İlçede yıllık bin 500 ton çilek hasadı yapılıyor.

Yediveren çileğinin 150 derde deva olduğu, özellikle böbrek kumu dökmede etkili olduğu biliniyor. Çiftçiler, fide desteği olduğu müddetçe çilek üretiminin daha da artacağını belirtti. İlçede kurulacak Göynükbelen Çiftçi Kadınlar Derneği sayesinde kokulu ve hormonsuz çilekler hem Türkiye'ye, hem de dünyaya tanıtılacak.

Orhaneli Belediyesi'nin desteğiyle Göynükbelen Çiftçi Kadınlar Derneği'ni kuracaklarını belirten Gülfidan Ceylan, "Bu çilekler sayesinde geçimimizi sağlıyoruz. Kuracağımız dernek sayesinde bu çileği Türkiye'ye ve dünyaya duyurmak istiyoruz. Bizim çileğimiz organiktir. Tadı güzel ve dayanıklı bir çilektir. Normal çilekler bir gün dayanırken, bizim çileğimiz üç gün taze kalabiliyor. Bu çileğin 150'den fazla şifası var. Özellikle böbrek kumu döküyor. Bu çileği Dubai'ye bile gönderdik. Bundan sonra belediyemizin desteğiyle çileği daha iyi pazarlayacağız" dedi.
Orhaneli Ziraat Odası'nın desteğiyle geçen yıl 250 bin fidan dağıtıldığını belirten Göynükbelen Muhtarı Ali Kayahan, "Bu yıl bize 500 bin fidan yetmedi. Biz daha fazla fide desteği istiyoruz. Fide olursa bu kaliteli çileği daha fazla üretebiliriz. Buralar verimli topraklar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağ’ın Yediveren Çileği 150 Derde Deva
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN