Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'de ilk rahim nakli onayı

İngiltere'de, doğuştan rahmi olmayan ya da kanser nedeniyle rahmi alınan 10 kadına, ülkenin ilk rahim nakli yapılacak. 100 kadar başvuru arasından seçilecek kadınların 2017'de doğum yapması öngörülüyor

Giriş Tarihi: 1.10.2015
İngiltere'de ilk rahim nakli onayı
İngiltere'de ilk kez rahim nakli yapılması için gerekli izin çıktı. Ülkedeki anne olmayı hayal eden binlerce kadına umut olan ilk dizi nakil sayesinde anne adaylarının 2017'de ilk çocuklarını dünyaya getireceği tahmin ediliyor. Londra Kraliyet Üniversitesi'nin, doğurganlık konusunda 19 yıldır çalışan ödüllü kadın doğum uzmanı doktor Richard Smith, Londra'daki Royal Free Hospital'ın etik komitesinden 10 kadını ameliyat etmek üzere izin aldığını belirterek, hastaların rahimsiz doğan veya rahim kanseri nedeniyle rahmi alınan kadınlardan oluştuğunu söyledi. Dünyanın ilk başarılı rahim naklinin İsveç'teki 4 kadına yapıldığını hatırlatan Smith, İngiltere'de koşulları ameliyat için uygun görülen en az 100 kadın arasından önümüzdeki günlerde 10 adayın belirleneceğini söyledi.

24-38 YAŞ ARASINDALAR

Adayların 24-38 yaş aralığından seçileceği ve nakil sonra kendi yumurtalıklarına sahip ve sağlıklı yumurtalar üretebilen kadınların hamile kalmaya hazır hale geleceği bildirildi. Smith, "Rahim nakledildikten sonra çocuğunu kucağına alan bir anneyi görmek için sabırsızlanıyorum" derken, adaylardan rahimsiz doğan 30 yaşındaki Sophie Lewis, "Kendi çocuğumu kucağıma almak müthiş bir hediye olacak" diye konuştu. İngiliz BBC kanalı, rahim naklinin 40 bin Sterlin'e (184 bin TL) mal olacağını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de ilk rahim nakli onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN