Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığının belirtileri ve tedavidi

Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Genel Sekreteri Doç. Dr. Selami Koçak Toprak, hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 5.10.2015 14:42
KML hastalığının belirtileri ve tedavidi
Lenfoma Miyelom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Genel Sekreteri Doç. Dr. Selami Koçak Toprak, hastalığı hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Lösemililerin yaklaşık 5'te 1'ini KML'li hastaların oluşturduğunu söyeleyen Toprak, "Özellikle ülkemizin nüfusu, dünya nüfusuyla paralel olarak yaşlanmaya başladığı için önümüzdeki 5, 10 yılda kan kanserlerinin daha fazla artarak katlanacağını öngörmekteyiz. KML hastalığının sıklığı göz önüne alındığında, her 100 bin kişiden bir, ikisinde hastalık görülmektedir. Ülkemiz nüfusuna yansıtırsak, her yıl bin 400, bin 500 yeni tanı konuluyor" dedi.

Dr. Toprak, "Vücudumuzdaki normal hücreler 23 çift kromozom içerir. KML'li hastaların çoğunda, 9 ile 22'nci kromozom arasında kalıtsal olmayan (nesilden nesile geçmeyen) yapısal bir genetik anormallik ortaya çıkar. Bu değişmiş olan 22'inci kromozoma, 'Philadelphia kromozomu' denir. Kan hücrelerinde Philadelphia kromozomunun neden ve nasıl oluştuğu çok iyi bilinmemektedir, ancak hücrelerdeki kontrolsüz artıştan ve yaşam sürelerinin uzamasından sorumlu bulunmuştur. Yine de sebebi tam olarak bilinememekle birlikte, bazı hastalarda bu kromozom olmaksızın da KML ortaya çıkabilmektedir" şeklinde konuştu.Bu Belirtilere Dikkat!

Hastalığın erken dönemlerinde hastaların genellikle şikayetleri olmadığını ve yaklaşık yüzde 40'ının başka nedenlerle hastaneye gittiği zaman tanı konulduğunu belirten Selami Koçak Toprak, hastalığın ilerlemesi ile kişilerde günlük aktivitelerde yorgunluk, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, genellikle sol tarafta kaburgalar altında (dalak bölgesinde) dolgunluk, sertlik ve ağrı hissi oluştuğunu açıkladı. Doç. Dr. Toprak, "Hedefe güdümlü yeni ilaçlar mevcut. Bu ilaçlarla eskiden sağ kalımı 5, 6 yıl olarak düşündüğümüz hastalar, şimdi neredeyse kendi yaş grubundaki lı bireylere yakın yaşıyorlar. Bu çok iyi bir şey" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KML hastalığının belirtileri ve tedavidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN